стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ОХОРОНА ПРИРОДИ / Природні національні парки / Карпатський природний національний парк :::

Карпатський природний національний парк

Перший на Україні природний національний парк, розташований в пд.-сх. частині Українських Карпат, у верхів'ї Пруту в межах Івано-Франківської області. Підпорядкований Міністерству лісової та деревообробної промисловості України. Утворений 1980. загальна площа 50.3 тис.га. Основна мета К.п.н.п. - збереження унікальних для Центральної Європи природних ландшафтів, що відзначаються багатим генофондом, наявністю рідкісних пралісових екосистем і значним рекреаційним потенціалом, а також сприяння підтриманню екологічного балансу в регіоні.

Флора парку налічує понад 1100 видів судинних рослин. У рослинному покриві переважають буково-ялицево-ялинові, а вище 1100-1200 м - чисті ялинові ліси. Букові ліси з домішкою явора, ясена, в'яза, ялиці та ялини поширені на схилах гірських масивів до висоти 500-600 м над р.м. Вище трапляються ялицево-букові та буково-ялицеві ліси з домішкою ялини у басейні Пруту. На схилах з кам'янистими осипищами зростає сосна звичайна в комплексі з березою та ялицею. В урочищах Кедруватий і Ґаджина збереглась реліктова сосна кедрова. Вище 1600 м у субальпійському поясі сформувалося криволісся сосни гірської, вільхи зеленої, ялівцю сибірського та субальпійські луки подекуди з рододендроном східнокарпатським (ендемічний вид) та та аркто-альпійськими видами верб. Альпійський пояс (понад 1800 м) представлений альпійськими луками (полонинами), для яких характерні угрупування осоки вічнозеленої, осоки зігнутої, костриці лежачої, сеслерії голубуватої, ситнику трироздільного та ін. На території парку зростає понад 20 видів рослин, занесених до Червоної книги України: сосна кедрова європейська, рододендрон східнокарпатський, аконіт Жакена, дріада восьмипелюсткова, тирлич жовтий, первоцвіт дрібний, ліннея північна, арніка гірська тощо.

Багатий тваринний світ: 46 видів ссавців, близько 180 видів птахів, численні плазуни, земноводні, риби. Тут водяться ведмідь, вовк, рись, лисиця, куниця лісова, олень європейський, козуля, білка, глухар, тетерук; з рідкісних трапляються кіт лісовий, беркут, сапсан, змієїд, лелека чорний, бурозубка альпійська, снігова полівка європейська, пугач, завирушка альпійська, тритони карпатський та гірський, занесені до Червоної книги України. У 1987 у парку відтворено поголів'я рідкісної породи гуцульських коней.

Територію К.п.н.п. поділяють на 4 функціональні зони: заповідну (10.3 тис.га), захисно-рекреаційну (20.8 тис.га), рекреаційну (10.6 тис.га) і рекреаційно-господарську (8.6 тис.га). Заповідна зона за охоронним режимом прирівнюється до заповідників. У захисно-рекреаційній зоні природоохоронні заходи здійснюються з метою збереження та відтворення природних екосистем, лісогосподарська діяльність спрямована на формування корінних лісових масивів; туризм обмежений. Рекреаційну і рекреаційно-господарську зони використовують для організованого туризму: в межах зон допускається формування окультурених ландшафтів, розташовані місця відпочинку, санаторно-курортні та туристичні комплекси, створено туристичні та пізнавальні стежки. Гірські луки використовують під пасовища. У К.п.н.п. багато мальовничих водоспадів, є печери та інші цікаві природні утворення, цінні пам'ятки дерев'яної архітектури. У високогір'ї особливо привабливі карові озера - Марічейка і Несамовите. На полонині Пожижевській розташована сніголавинна станція, біологічний стаціонар Інституту ботаніки АН України; у верхів'ї Пруту - географічний стаціонар Львівського державного університету.

 Джерело інформації: Географічна енциклопедія України
 


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
samosul повідомив(-ла) 11.11.2011 00:18
Пане Василь Фіцак,ви це напишіть про озеро Несамовите в групі ,,Карпати кличуть,, на Однокласниках.Там понад 19000 чол.Організовуюються тур походи по очищенні Карпат від сміття і т.д.Цього літа прокладали стежку біля цього озера,щоб не топтали туристи рослин довкола.Пишіть.
fitsak повідомив(-ла) 17.03.2010 16:28
Це добре, що маємо парк буде що передати своїм дітям, якщо збережемо.Але є одне вразливе місце і я хочу на це звернути увагу.Це оз. Несамовите,де масово зупиняються туристи,залишаючи після себе массу сміття,але проблена щей в тому, що вирубується жереп,сильно витоптується рослинність по берегах, а це призводить до того ,що дощові кислі води потрапляють до озера змінюючи його хімічний склад.ЦЕ ДІЙСНО ПРОБЛЕМА.Багато спостережливих людей помічають зміни в озері.Я не розумію, хіба тяжко з собою взяти пальник,щоб не рубати жереп,площа якого за останні 10 років біля оз. значно скоротилась?Хіба тяжко забрати з собою сміття.Також проблема в тому, що жереп вирубують сирим,адже сухого там вже давно немає.І скільки не зустрічав там людей,розмовляючи про цю проблему всі такі свідомі,всі за собою прибирають,але хто тоді залишає після себе бардак,таких не немає.
ЧАРА повідомив(-ла) 29.04.2008 10:50
Скажіть будьласка де можна повідомити про те що масово вирубують ліс,землі попродавали приватникам.Душа болить дивитися,що вони витворяють.Дитячий лагер відпочинку знімають круті. Платять за домік і гуляють сутками.Допоможіть! куди писати?
vasyl eger повідомив(-ла) 22.12.2006 02:34
A de mapa(karta) parky?i foto .Yakos to y nas .tak yak ne y liydeu.A shkoda.
unmay повідомив(-ла) 01.04.2005 00:51
Karpatskyj Pryrodnyj Nacionalnyj Park
wul. Stusa 6, Jaremcze, 78500
Iwano-Frankiwska oblast
Ukraina

+380 (03434) 2-28-17
+380 (03434) 2-22-59
+380 (03434) 2-11-57
E-mail: ecoplay@phantom.pu.if.ua
orion [guest] повідомив(-ла) 31.03.2005 22:54
Czy ktoś może podać adsres e-mail do Karpackiego Parku Narodowego
w Jaremcza?



Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::