стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФЛОРА / Видовий склад / Смерека европейська :::

Смерека европейська

Picea abies (L.) Karsten
Родина Соснові - Pinaceae

Напевно перше, з чим асоціюються Українські Карпати - се гори, вкриті смерековими пралісами, котрі сягають ген аж до обрію. І справді, смерека - одне з найпоширеніших у Карпатах дерев, біля 40% усіх гірських лісів - смерекові.

Смерека належить до могутніх і довговічних дерев. За сприятливих умов вона досягає висоти 40-50 м. Старі велетенські екземпляри можуть мати 1.5 м в діаметрі і вік 300 - 400 років. Для того, щоб виросло дерево висотою 35 м, потрібно 100 років. Смерека широко використовується і для озеленення міст, особливо її декоративні форми.

Дерево має широкопірамідальну крону, переважно без розгалужень. Кора смереки тонка, червонувато-бурого кольору, зі смолистими виділеннями. Хвоя - чотирикутна в перерізі, гостра. Довжина хвоїнок - до 2.5 см, вони блискучі, темно-зеленого кольору. Хвоя росте практично по спіралі, з усіх боків гілки, що відрізняє смереку від ялиці. Смерека - вічнозелене дерево, середній вік хвоїнок - 7 років, після чого вони відмирають і опадають.

Плід смереки - шишка. Вона має циліндричну форму, діаметр 3-4 і довжину 10-15 см. Луски на шишках ромбічні, світло-коричневого кольору, щільно прилягають. Цвітіння відбувається у травні-червні, насіння достигає у жовтні, але висипається з шишки лише у січні - грудні наступного року. Для проростання насіння необхідно, щоб ґрунт прогрівся до температури біля 20 С, а також достатню вологість. Таких умов насінини можуть чекати до 5 років, не втрачаючи схожості. "Урожайні" на шишки роки трапляються в середньому раз на сім років. Плодоносити дерево починає з пятнадцятирічного віку, а у насадженнях - з віку 25-30 років.

Смерека може розмножуватися і веґетативним шляхом. Нижні, пригнуті до землі гілки дерева пускають коріння, і згодом починають рости самостійно.

Дерево росте в чистих і мішаних насадженнях. Нижня межа її поширення - біля 700 м н.р.м., а верхня - біля 1600 м. Окремі низькорослі екземпляри ростуть на висотах до 1900 м н.р.м. Мішані ліси смерека формує переважно з ялицею та буком. Вище 1250 м ці більш теплолюбні дерева зникають, і уворюються чисті смерекові ліси. У такому лісі навіть сонячного дня панує напівтемрява, росте дуже мало трав і кущів, а землі вкрита суцільним килимом опалих хвоїнок.

Коренева система дерева пристосована до камянистих малопотужних ґрунтів. Практично всі корені розташовані в приповерхневому пласті землі, зате простягаються достатньо далеко. Корені сусідніх дерев переплітаються між собою, що забезпечує високу стійкість проти вітровалів. Тому буреломи рідко валять густі насадження смереки. Смерекові ліси мають величезне водо- і ґрунтозахисне значення. Крім того, у високогір'ї дерева перешкоджають сходженню снігових лявин.

Смерека - неприхітливе дерево. Воно легко переносить значне затінення, підвищену вологість повітря і навіть невелике заболочення ґрунту. В суху погоду гілки дерева опускаються додолу, а у вологу, перед дощем - навпаки, підіймаються догори. Смерека може рости навіть в тріщинах скель. Добре почувається під шатром листяних дерев і кущів, а згодом заглушує їх.

Весь побут гірських жителів тісно повязаний з цим деревом. Воно здавна було основним будівельним матеріялом для хатів і громадських споруд. Смерека використовується для виготовлення трембіт, причому найкращим вважається дерево, у котре вдарила блискавка.

Деревина смереки цінується за свою м'якість, легкість, рівномірний білий колір, котрий з часом не тьмяніє. Вона має дрібні волокна і рівномірний приріст по діаметру, що забезпечує файні резонансні властивості. Тому деревина іде на виготовлення музичних інструментів. Зі смереки здавна добували смолу, дьоготь, живицю, деревний оцет. Використовується і у паперовій промисловості. З хвої добувають ефірну олію і вітамін С. Смерека використовується і як лікарська рослина, зокрема для заживлення ран.

Джерела:
1. С.А.Генсірук, В.О.Кучерявий, Л.Й.Гайдарова, В.Д.Бондаренко Зелені скарби України. Київ, "Урожай", 1991.
2. С.М.Стойко, Д.С.Саїк, К.А.Татаринов Карпатський заповідник. Ужгород, "Карпати", 1982.
3. Заповедники Украины и Молдавии. Под.ред. В.Е.Соколова, Е.Е.Сыроечковского, Москва, "Мысль", 1987

 Матеріал підготував (написав): Poмaн Паpaнчук


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
sanuch200 повідомив(-ла) 21.12.2011 14:59
может ли корневая система смереки разрушать фундамент если она посажена в 2-х метрах от него
botanik повідомив(-ла) 15.01.2011 22:54
Пора вже оновити статтю,хоча би правопис: неприхітливе ,-навіть комп вже підказує що правильно невибагливе.А взагалі смереку масово засіяли австріяки і совєти (сіяли з літаків)з літаків, тепер смерека ,принаймі на сколівщині всихає ,її "дусить" коренева губка та ...опеньок . Тут -зона мішаних лісів.


fitsak повідомив(-ла) 19.02.2010 19:15
На превеликий жаль в Карпатах смерекових пралісів залишилось не так вже і багато. Багато площ було вирубано. прмчому по хижацьки. і масово. проте виросли нові ліси і.це радує.Насправді смерека ( Picea abies) також називається ялинкою. назва смерека більш народна. від слова смеркання. Коли вдень зайти до смерекового лісу.складається враження наче вже смеркається. Принаймні побутує така версія і доводилось чути її декілька разів.Загалом мало хто з туристів .може багато розповісти про смереку. дана стаття є дуже інформативною і корисною ну і звісно повчальною. Дуже вдячний автору!
Andrew Boss [guest] повідомив(-ла) 13.02.2006 23:03
Шукав інформацію про окремі види рослин, які ростуть в Українських Карпатах. Статті про окремі дерева інформативні і добре проілюстровані, однак їх чрмусь тільки три. Пора б додати щось і про інші дерева...
Roman повідомив(-ла) 26.12.2005 14:24
Це все добре, але те що росте коло урядових будинків - то таки декоративна голуба смерека, ІМХО :)
taras [guest] повідомив(-ла) 26.12.2005 09:44
Dorechno zmushenyy zauvazhyty, shcho mistsevi zhyteli nazyvayut' smerickoyu to derevtse yake maye krugli hvoyinky yaki rostut' navkolo gilochky, a _yalynoyu_ derevtse z ploskymy golkamy kotri rostut' perevazhno z dvoh storin gilochky. Tak yak z smerichky duzhe shvydko osypayut'sya golky, bil'shist' mistsevyh zhyteliv kupuye na Rizdvo yalynku a ne smerichku.
taras [guest] повідомив(-ла) 26.12.2005 09:14
nadya, v Karpatah rostut' i smerichky i yalytsi. Vse zalezhyt' til'ky vid regionu. Napryklad, v Skolivs'komu rayoni rostut' i smerishky i yalytsi. Yaksho by yih htos' nasadzhuvav - to musiv bym intensyvno bigaty rokiv 100-200 tomu v radiusi shchonaymenshe 10 km vid Skole i energiyno zasivaty mistsevi gory yalytsyamy. :-)
nadya повідомив(-ла) 21.01.2005 18:24
Коли вже взялися говорити про смереку (ялину) і ялицю (пихту) хочеться додати, як у нас кажуть "на хлопський розум": смерека - це та, що має круглі хвоїнки, які мають здатність дуже швидко опадати з нещасного деревця, коли воно вбарано в новорічні кулі і різнокольорові дощики в квартирах з центр опаленням.
Ялиця - має плоскі хвоїнки, знизу виражена центральна жилка. Інколи вони бувають голубими. і чомусь, як правило ростуть такі голубі ялиці біля урядових будинків :). Ялиці в Карпатах не ростуть, хіба лише насаджені.
botanik повідомив(-ла) 18.04.2004 23:54
В підручнику ботаніки написано приблизно так:(в примітках)...місцеві жителі називають смерку-ялицею,а ялицю-смерекою
Я раджу ,оскільки підручник був совдеповський,-
Ялина, ялинка -new year tree
Смерка-Picea abies .ель(на общепонятном)
Ялиця- Abies alba . пихта(на общепонятном)

Крук повідомив(-ла) 06.11.2002 14:34
Інформація для роздумів:
В Европі смерека називається "Ukrainian Pantree", а в Росії - "Ель Европейская".
Крук повідомив(-ла) 06.11.2002 14:34
Інформація для роздумів:
В Европі смерека називається ukrainian Pantree, а в Росії - "Ель Европейская".
nina svi [guest] повідомив(-ла) 17.09.2002 04:29
дуже цiкаво и приемно читати,бракуе тiльки фото;будenm набагато яскравiши враження.


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::