стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / СПОРЯДЖЕННЯ / Огляд спорядження (by Карпатія) / Спорядження як процес :::

Спорядження як процес

видання друге: виправлене і доповнене

Підготовку до будь-якого походу слід розглядати під двома кутами зору: підготовка загальна та підготовка індивідуальна. Перша реалізується властиво тільки разом, в колективній формі (якщо лише похід не сольний) і спрямовується на реалізацію задуманого в глобальному для цієї групи масштабі. Друга передбачає використання набутих навичок і знань на особистісному рівні, і поряд з виконанням власних завдань, є обов'язковою передумовою здійснення загальної.

Загальна підготовка

Будь-який похід - чи то простий пікнік на лоні природи чи похід вихідного дня без особливостей - вимагає серйозного підходу при його плануванні та орґанізації. Досвід підтверджує, що нехтування та недбальство при підготовці, що зумовлюються іноді елементарною людською лінню, спричиняють чималі клопоти та неприємні наслідки, а інколи ставлять під загрозу здійснення походу. Кожен учасник повинен пам'ятати, що похід - це не розважальна прогулянка, а чітко спланована, підготовлена і виконувана акція, кожен учасник якої ще до початку має уяснити власні можливості, мету походу та цінність. Учасники повинні бути добре проінформовані про те, наскільки серйозним заходом є гірський туристичний похід, про можливі ситуації, що виникають в ході його проведення, зокрема, нещасні випадки, коли треба сконцентрувати увагу на особі, з якою трапилася неприємність, і забути про власні незручності. Для кращого бачення процесу загальної підготовки, розглянемо її на прикладі кількох етапів.

1. Ідея. Сама ідея походу народжується, як правило, задовго до його проведення. Це може статися як за два роки, так і спонтанно - від тижня до одного дня. В останньому випадку учасникам за короткий термін прийдеться чимало обмізкувати перш ніж зважитися на похід. Необхідною умовою реалізації будь-якого серйозного походу, перш за все, є наявність мінімум однієї особи, що володіє достатнім рівнем досвіду та знань, необхідних для здійснення задуманого. Ця особа повинна бути наділена необхідними орґанізаторськими та вольовими якостями, повинна вміти вирішувати проблеми, що можуть трапитися з групою в дорозі, бути готовим понести відповідальність за життя та здоров'я учасників походу. Наявність такої особи серед учасників, більшість яких початківці, є обов'язковою.
Здебільшого з ініціативи власне цієї особи відбувається похід, нею ж він обдумується та погоджується, що не заважає іншим запропонувати власну ідею та обґрунтувати її. Такою особою є керівник. Керівник може бути фактично - це основна постать при орґанізації походу, або юридично - його вибирають (призначають) у відповідних туристичних орґанізаціях. Бувають випадки, коли є кілька осіб, що можуть претендувати на цю посаду, тоді дане питання вирішується за домовленістю. Без керівника в групі може існувати хаос, особливо в екстремальних ситуаціях, коли досвід та наполегливість сильної особистості запобігне негативному розвиткові подій чи його припиненню. На керівника природньо лягає маса всяких обов'язків, крім того він наділяється і правами. Керівник (особисто чи через заступників): 1) затверджує маршрут походу та спосіб його виконання; 2) складає та раціоналізує графік харчування в групі та обсяг харчових запасів, контролює рівень споживання продуктів; 3) закріплює за учасниками відповідальність за частку продуктів; 3) вирішує поточні справи; 4) несе відповідальність за проведення походу; 5) уповноважує учасників на виконання певних завдань; 6) координує діяльність інших членів групи; 7) вирішує проблемні питання під час здійснення походу; 8) здійснює інші повноваження відповідно до мети та завдань походу. Для виконання всіх своїх повноважень керівник може призначати з числа учасників заступників, а також наділяти інших учасників обов'язками для виконання завдань походу, як-от: кухар, лікар, хронограф, фотограф, завгосп тощо. Це урізноманітнює похід і позволяє ефективно розподіляти робочі ресурси на маршруті.
2. Наміри. Ідея, що виникла раніше і чекала довгий час на втілення (канікул, відпустки, святкових днів і т. д.), нарешті виноситься на обговорення поки що на переговорному рівні, де ставиться питання про її втілення в межах колективу. При наявності згоди в певного числа людей (не менше 3-ох сталих туристів, в подальшому - "Ядро") справа переходить у нову фазу - переговорну. Оскільки ідея серйозного походу задумується за кілька місяців, то дана стадія підготовки до нього (як загальна, так і індивідуальна) здійснюється не пізніше як за тиждень до його початку. Для чого стільки часу? - виникає запитання. Цей час відводиться на вирішення питань про:
1) реальні можливості групи вирушити в похід за тих чи інших обставин. Цьому можуть перешкодити погода, навчання, родинні зв'язки, робота, нещасні випадки, інші неприємності. Для запобігання виникнення можливих перешкод учаснику слід відпрацювати порядок пріоритетів (диплом, день народження коханої чи матч тижня) і розпланувати свій графік наперед.
2) кількісний склад групи. Як правило, кількість осіб, що залучається до гірського туристичного походу, є 4-8 чол. В будь-якому випадку кількість чоловік у багатоденному поході не повинна перевищувати 15 підготовлених осіб. При відсутності керівника чи іншої компетентної особи ставиться питання про здатність решти самостійно реалізувати похід, враховуючи можливість настання непередбачуваних ситуацій. Також важливим є присутність в складі групи толкового лікаря зі стажем (гори по своїй природі дуже підступні, навіть якщо Карпати - це не Кавказ чи Памір), який у скрутній ситуації буде на вагу двох інструкторів по туризму ;-), а також хорошого кухаря, що знизить ризик переведення чи псування продуктів до мінімуму. При бажанні можна самому покуховарити, в цьому немає нічого складного, проте, якщо руки не з того боку виросли і гречка постійно підгорає, то краще доручити цю справу більш досвідченому, і піти поламати дров, хоча тут теж з розумом треба підходити.
3) маршрут походу, його вихідний та завершальний пункти, способи добирання до вихідного пункту. Вибір маршруту довільний - хоч по шосе асфальтному кілометрів зо 200 махнути - воля ваша. Головне, щоб пам'ять залишилась, водянки-то посходять. Тут треба враховувати підготовленість та досвід учасників, витрати (раптом на Саяни?), здатність подолати намічену дистанцію, а в разі чогось - передбачити варіант "запасної стежки", щоб зійти з маршруту і успішно повернутися, транспортні комунікації, соціальну безпечність регіону та інші питання.
4) харчування.
5) забезпеченість учасників спорядженням. Практично турспорядження має індивідуальний характер і є необхідним для кожного учасника. Виняток становлять намет і загальний посуд: про ці речі група домовляється спільно. Є окремі індивіди, що гонорові спати назовні, лиш би не перевантажуватись наметом, проте вночі все одно повертаються, карпатська погода вельми примхлива.
6) приблизний графік переходів по днях і час повернення. Переважна більшість туристів вчиться і вільна на канікулах, або працює і вільна під час обмеженої відпустки. Тому встановлення дати можливого повернення є доволі важливою передумовою участі в поході взагалі. Причому день-два враховують на непередбачувані ситуації/днівки.
3. Останні штрихи. Взагалі процедура вияснення вищенаведених питань триває не більше двох годин, і всі основні питання, як правило, протягом її проведення вирішуються. Протягом згадуваного тижня уточнюється остаточний кількісний склад і відповідна кількість наметів, загальний посуд та перерозподіляються харчі, якщо відсутній відповідав за транспортування критичних продуктів. Стосовно казанків та іншого посуду, то якщо учасник, що заявив про їх наявність в себе і готовність транспортувати, відмовиться від участі, то він повинен негайно повідомити всіх учасників і максимально сприяти залученню резервних потужностей. Трапляється, що у такий спосіб (відсутність того чи іншого учасника виявляється на транспорті, коли вже нічого не можна зробити) група ставиться в дуже незручне становище. Тому кількісний склад слід уточнювати ще напередодні виїзду і передбачати запасний варіант. На цьому етапі загальна фаза переходить в індивідуальну.

Індивідуальна підготовка

Підготовка на індивідуальному рівні - це вияв власних орґанізаторських здібностей та розвиток навичок до самостійного існування. При здійсненні даного етапу учасник починає реально оцінювати ступінь відповідальності за його виконання як на особистісному рівні, так і на колективному. Розглядувана стадія підготовки до походу по суті являє собою зменшену та індивідуалізовану форму загальної, простіше кажучи, особа готується до походу в складі нібито самої лиш себе і здійснює всі необхідні для цього дії для забезпечення власних потреб (в ідеалі учасник повинен бути так споряджений, щоб якомога менше залежати від колективу, проте це не завжди вдається, див. далі). Якщо учасник в недостатній мірі відзначається самостійністю, то мова повинна йти про нагляд за ним більш досвідченим учасником, а особливо важких випадках - взагалі про недопущення особи до походу.

Під час індивідуальної підготовки до маршруту учасник повинен:
1) виконати закріплені за ним керівником обов'язків, що стосуються:
- транспортування намету, продуктів, інструментів, загального посуду та ін;
- закупівлі відповідної кількості продуктів та інших необхідних речей;
- отримання додаткової інформації стосовно походу чи для його виконання;
- повідомлення інших членів походу про поточні справи чи обставини;
- інші необхідні дії з власної чи спільної ініціативи.
2) забезпечити себе наступними речима індкористування:
- наплечник;
- спальний мішок (спальник);
- каремат (килимок) - мінімум один;
- намет (багатомісні транспортуються за домовленістю по черзі), в т. ч. додаткові пристосування до нього;
- одяг і взуття;
- інші речі в довільній кількості в розумних межах.

© 2000-2003

 Матеріал підготував (написав): Юрко Гудима


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Slavamix повідомив(-ла) 03.03.2009 12:13
Блін а якшо всі новачькі??то шо не йти в похід - пофіг підемо!
Ygas [guest] повідомив(-ла) 10.03.2006 12:13
Для чайників досить корисна стаття. Хай вчаться на чужих помилках, а не на своїх.

marizza [guest] повідомив(-ла) 24.01.2005 19:33
це просто необхiдно туристу
Богдан повідомив(-ла) 27.09.2003 16:26
Шо такоє? Нормальна стаття. А якщо хтось не доганяє, то перечитуйте знову і знову (на 458 раз може веселішою видаватися; особисто не перевіряв - вистачило 1 разу).
************************
Shurts говорить про попередню редакцію статті (такий собі First Edition), який був "витвором мистецтва".
А чи не мона її сюди закинути - спеціально для гурманів влучного слівця (в першу чергу для мене), або хоч вишліть на мій E-mail. Буду дуже вдзячний.
sergo повідомив(-ла) 06.08.2003 11:01
информация для чайников неплохая
Lyuba [guest] повідомив(-ла) 01.08.2003 12:56
Нормальна стаття. Почерпнула дещо корисного щодо організації походу та її керівника. Спасибі.
Шибений повідомив(-ла) 31.07.2003 08:31
;)) О!! Це добре , особливо мені сподобалось , як точно ти водянки порахував :)) (а я крім подібних даних можу ще додати запалення легенів з ускладненнями...два місяці провалявся в ліжку...) Так що новеньким є над чим задуматись....
Юрко повідомив(-ла) 30.07.2003 18:43
Requesting...

людей замерзло - 0,2 (одне вухо і півноса)
ніг поламано - 1
ніг вивихнуто - 2
рук вивихнуто - 1
запалень легень - 0
отруїлось алкоголем - 2
відставання окремих учасників - 3
натерто водянок - 387
Шибений повідомив(-ла) 30.07.2003 17:47
Юрко!!Стаття нічогенька , але шоб краще дійшло до народу треба дати трохи цифр ... скільки замерзло, скільки ніг поламано, скільки запалень легень, скільки отруїлось поганим самогоном :))) Тоді і задумаються (може) і підготуються добре ...Хоча розумію як важко зібрати таку статистику (...особливо про самогончик :)))
Alex [guest] повідомив(-ла) 14.07.2003 19:22
Сухаватая статья какая-то, похожа на инструкцию по эксплуатации... Respect 2 Witty Cat-правельный подход.
asd008848 повідомив(-ла) 19.06.2003 16:43
Мракі.
cherry [guest] повідомив(-ла) 19.06.2003 08:39
я вражена. просто класно.
witty cat повідомив(-ла) 18.06.2003 15:10
Умом-то я розумію, шо так і треба би робити би, але душа етого не поніма - їй подавай спонтанність. Є певні речі, які можуть загрожувати безпеці і життю людей - от про них і тре думати завчасно, а все решта - як бог пошле. Може, трохи розгільдяйський підхід, але в тому шось є :))
Юрко повідомив(-ла) 17.06.2003 08:57
Thanx шо пам'ятаєш. Суха, бо позабирав приколи, які не всім з тих двох сотень читачам зрозумілі. Відірвуся на Чайниках-2.
shurts повідомив(-ла) 15.06.2003 01:39
Їй Богу та редакція що була на Карпатії була кращою (стосується всіх статей цієї серії). Втрачений якийсь шарм, що був притаманний цим статтям. Зараз вони більше нагадують якусь суху інструкцію, в той час як в попередній редакції були майже твором мистецтва.
corey повідомив(-ла) 09.06.2003 22:35
не хочу я її коментувати ! Стаття, як стаття!


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::