стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / СПОРЯДЖЕННЯ / Огляд спорядження (by Карпатія) / Спальний мішок :::

Спальний мішок

видання друге: виправлене і доповнене

Спальник, він же спальний мішок, спимішок, - спеціально пристосований до особливих умов перебування чехол (мішок), який покликаний аккумулювати тепло в нічний період.
При виборі спальника в першу чергу потрібно вияснити, в яких умовах і для чого він використовуватиметься. Існують три основні критерії, якими слід керуватися при виборі бажаного екземпляру: вага, розмір, теплозбереження.
Спальник повинен бути достатньо легким, хоча за певних умов цим можна знехтувати; компактним - він повинен легко скручуватися та складатися (громіздкі спальники, зазвичай, старого зразка) та бути хорошим теплоутримувачем (нові теплоізолюючі матеріали прийшли на зміну старим ватникам і тепер за меншу вартість та меншої ваги досягають непоганих показників теплозбереження). Ціна - змінюється в залежності від вимог.
Класифікація спальних мішків:
І. За призначенням:
- туристичні. Зазвичай легкі, дешеві і невибагливі, однак не завжди задовільної якості. Оболонка - нейлон, утеплювач - синтепон та замінники пуху.
- військові. Пошиті з водонепроникного брезенту, маскувального кольору, достатньо теплі аби ночувати в них на відкритому повітрі при низькій температурі, проте тепло дається ціною збільшеної ваги та місткості. Вага в окремих випадках перевищує 3-4 кг.
- спальники для професіоналів. При їх виготовленні увага зверталась на усе, окрім ціни. Вони легкі, компактні, пристовані для ночівлі в екстремальних умовах (в т. ч. в снігу при мінусовій температурі), будучи зробленими, в окремих випадках, на основі гагачого пуху.
ІІ. За формою:
- ковдри (конверти). Простіші і дешевші спальники, які за допомогою блискавки можна перетворити в покривала. Форма прямокутна. Бувають з капюшонами і стяжками. Утеплювач - синтепон.
- кокони (мумії). Більш дорогі. Подвійний замок із запобіжною приліпкою доходить не до кінця, завдяки чому ноги менше вентилюються і прогріваються. Форма трапецієподібна, звужена до ніг, покликана повторити контури людського тіла. Утеплювачі - здебільшого з пуху чи замінників. Переважно з глибокими капюшонами зі стяжками. В деяких є петельки для сушіння і кишенька.
ІІІ. За утеплювачем:
- синтепон. На свою ціну досить непоганий утеплювач, коло двох третин всіх дешевих спальників зроблені саме з нього. Недорогий і невибагливий, швидко схне, гріє навіть будучи мокрим. Діапазон температур від 0° до +25°С. Є дво-, трьох- і чотирьох шарові спальники. Вага коливається в залежності від кількості шарів (1-2 кг)
- пух. Найкращий природній утеплювач. Дорогий і вибагливий. Діапазон температур: +10...-38° С. Намокає/зволожується дуже швидко, висушити в гірських умовах майже нереально. Крім того, пух як органічна сировина, піддається впливу гнильних грибків, тому якщо його вчасно не висушити, то можна втратити. Мокрим і в тій частині, що перебуває під вагою тіла практично не гріє. Дуже компресивний, легко складається і влазить до чохла. Однак найгіршою вадою цих спальників є сам пух, який з часом буде вилазити зі спальника із завидною впертістю. Виною цьому не тільки погані шви, але й диспропорція в наповненні спальника пір'їнами із гострими шпичаками, які проколюють нейлон і вилазять назовні. В нових моделей співвідношення пір'я до пуху становить три до семи, в такому випадку пух лізе менше. У випадку, якщо частинка пір'їни гострим кінцем проколола нейлонову оболонку, то краще привчити себе не витягувати її, а схопивши з внутрішнього боку за "хвіст", запхати назад. Якщо кожну пір'їнку висмикувати, то скільки би того пуху не було, теплоізоляційні властивості дорогого спальника з часом постраждають. Дірку, яка з'явилася, слід негайно заклеювати або ще краще зашити, інакше пух навіть через дуже маленький отвір швидко вивітриться зі спальника. Також цей утеплювач має властивість збиватись і завалюватись, внаслідок чого в межах спальника утворюються зони нерівномірного його скупчення. Це приводить до того, що теплозберігаючі властивості спальника в різних його частинах будуть відрізнятися, а на "островах" - й взагалі не гріти. Для запобігання цьому фірми-виробники забезпечують спальники спеціальними стінками і технологіями, які перешкоджають переміщенню утеплювача і рівномірному його розташуванню. Пух найкраще служить у високогір'ї від 4 км.
- пухові замінники. Ця категорія представлена як найбільш численною групою утеплювачів, розроблених і запатентованих як світовими лідерами, так і нікому невідомими виробами "noname". Лідером в цій ніші є фірма DuPont, яка пропонує утеплювачі Hollowfill, Quallofill i Thermolite. Фірма "ЗМ" представляє утеплювач Thinsulate, "NorthFace" - PolarGuard. Решта утеплювачів, таких як Microloft, Quadroloft, Thermo-6, Izotherm, Hollowfiber, Fibertec тощо є доробком менш відомих фірм, хоча за нижчу ціну іноді зустрічаються аналогічні з дорогими спальниками теплозберігаючі властивості.
Головною відмінністю спальників із замінниками пуху є практичність у використанні поряд з високою теплоізоляційною здатністю, яка наближається до природнього утеплювача. На відміну від пуху синтетичні замінники швидше висушуються, гріють навіть мокрими, є менш вибагливими у використанні і практично не завалюються чи збиваються в купки. Діапазон температур теплозбереження: +10...-25° С.
Серед решти туристичного спорядження до спальників пред'являються особливі вимоги по транспортуванню. В спальнику турист проводить одну з найтриваліших частин походу, тому для підтримання його у відповідному робочому стані слід дотримуватися певних правил. В поході спальник за будь-яких умов повинен залишатись сухим. Враховуючи те, що в Карпатах на 10 середньорічних днів припадає переважно 3 сухих, то дотримуватися цього правила буде непросто. Тим не менше наводяться деякі міркування:
1) спальник по своїй природі є відмінним абсорбентом, простіше кажучи, намокає моментально, проте сушиться за гірських умов довго;
2) щоб уникнути намокання спальника, останній завжди слід транспортувати у:
а) водонепроникному наплечнику, що накритий дощовиком і зсередини вистелений герметичним поліетиленовим мішком;
б) додатковому поліетиленовому пакеті;
в) власному водонепроникному чехлі.
3) Спальник слід намагатися розташовувати в центральній частині наплечника, що найменше контактує із зовнішнім середовищем.
За умови дотримання усіх вищезазначених застережень і за умови, що спальник достатньо добре утримує тепло, за допомогою нього можна за ніч висушити весь свій одяг (важливо також добре повечеряти). Звичайно, перший час, поки туриста не огорне Морфей, буде трошки зябкувато, проте вранці можна стати свідком незвичайної метаморфози (мокрий одяг можна і не вдягати, а просто кинути у спальник, хоча на тілі швидше висихає). Взуття таким чином висушити важко. Намочиться лишня пара сухих шкарпеток
Спальники треба якомога рідше прати (при цьому суворо дотримуватись умов, позначених на етикетці - пам'ятці), після походів добре просушувати, зберігати в розкладеному вигляді. Прання пуховиків слід уникати.
Існує думка, що спальники з пуху і його замінників до чохла слід складати нетрадиційним способом: поступовим і хаотичним запиханням всього спальника в чехол, поки той весь не влізе. Вважається, що таким чином утеплювач менше збивається в купки і це впливає на збереження його теплоізоляційних властивостей.
Деякі вироби постачаються чехлами з т.зв. компресійними ремінцями ("компресійні мішки"). За їх допомогою спальники можна суттєво зменшувати в об'ємі, якщо проблема вільного простору в наплечнику є актуальна. В позапохідний час спальники зберігають в розгорнутому вигляді. В деяких для цього є внизу петельки. Однією з проблем наплечників є заїдання бігунка блискавки при защіпанні. Ряд виробників (Баск, Ханна) для уникання цього прошивають спеціальну смугу. Це допомогає, але інколи ця зона більше промерзає за утеплену.

© 2000-2003

 Матеріал підготував (написав): Юрко Гудима


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Tahoma3377 повідомив(-ла) 20.01.2015 15:05
Тут ввас такі ціни смішні вот реальні http://gunshop.com.ua/product/spalniy-mshok-scout/ 250 грн. но це самий дешевий шо є зараз, добре колись було з такими цінами!!!
aroman4a повідомив(-ла) 23.01.2012 23:21
ПРОДАЮ ЛЕТНИЙ СПАЛЬНИК FREETIME MICROPAK 600

почти новый спальник. Был в использовании 2 раза летом. Маленький, лёгкий, компактный спальник, идеален для лета, удачнее других, аналоги обычно заметно дороже стоят. Удачно пакуется - просто "комом" запихиваешь в компрессионный мешок, на все - пара минут, зачем носить лишний вес? Весной и осенью в нём немного холодновато, но это смотря для кого. Безусловный плюс - так это вес и размер в соотношении с ценой.

380грн. (Новые сейчас около 500 грн.) Отправлю в любой город.

http://forum.giga.ua/viewtopic.php?f=369&t= 240593&p=1414875#p1414875

http://travel.org.ua/forums/viewtopic.php?t=763 31


ostap85 повідомив(-ла) 25.03.2009 12:15
продається американський військовий спальний мішок ,Intermediate Bag,новий,в упаковці, 200грн.
перевірити інфо можна за цим лінком на ст. 108
http://www.adstactical.com/Support_files/gsa_ca talog_vol1_PDFs/C0013_GSA_Catalog_lores.pdf
fin1989 повідомив(-ла) 03.02.2009 01:47
на рахунок синтепона! pinguin comfort. Comfort temperature -8, extreme -17. HollowFiber 4 шари! Тримає -15! Мав холодну ночовку минулого року в липні на висоті 4 тисячі з гаком Під скалами Пастухова, Приельбрусся, ЗКХ! Було невесело, але нічо не відморозив. А тут в карпатах абсолютно вистачає синтепонового, зими в нас не суворі))
ur3pgs повідомив(-ла) 02.04.2008 16:29
привіт. купив Deuter Orbit 500. просто супер. вага 1100 грам. от тільки по довжині "лохонувся"!!! можна було б коротший а так все супер!
PhMan повідомив(-ла) 06.08.2007 16:12
Привіт. В мене також спальник від тери. Супер. А ще після отримання задоволення від використання спальника, придбав рюкзак і палатку цієї ж фірми. Поки довольний.
demetron повідомив(-ла) 16.07.2007 01:29
Привіт @ndryx@!Фірмою терра я користуюся давно , хочу сказати що вона робить досить надійні і якісні речі...Так що можеш сміливо купляти!До речі у терри є багато не дорогих та якісних спальних мішків а саме:PHARAON 200 та ASLEEP 200 купляй їх...Також є їх офіційний сайт http://www.terraincognita.kiev.ua/
@ndryx@ повідомив(-ла) 03.07.2007 13:29
чуваки будьласка порадьте який купити спальник, з яким утеплювачем, якої фірми(200 грн +-)? десь на період травень-жовтень. Ще одне, чи хороша фірма TERRA? Наперед дякую!

O_V [guest] повідомив(-ла) 27.12.2005 17:51
Де можна купити у Львові хороший недорогий спальник і який? Порадьте. Please
Mamaj повідомив(-ла) 30.03.2005 02:50
Ще варто було б додати, що деякі спальники можна зчіплювати замками подвоє, утворюючи таким чином двомісні побудови, в яких ночувати з багатьох зрозумілих причин тепліше й цікавіше. :) Такими, наприклад є спальники фірми "Hannah".
Сивий [guest] повідомив(-ла) 15.07.2004 18:19
Я в мене НАТОвський 48 року - прсто супер
kropa повідомив(-ла) 01.07.2004 14:41
Дайте якусь інформацію про спальники Toya Campy. Чи варта вони чогось.
corey повідомив(-ла) 09.06.2004 01:13
Придбав недавно спальник фірми Альпінус, модель - Поляр (18, -17, -30). Вага - 1,95 кг.
Ціна 105 у.о.
Талкова річ.
Sydir [guest] повідомив(-ла) 13.03.2004 18:37
Народ, а де можна пробити подешевше спальники і палатку Hannah?
Julia [guest] повідомив(-ла) 17.02.2004 13:19
Скажіть чи якісні спальні мішки MC kinley?
Семен [guest] повідомив(-ла) 25.10.2003 21:36
авт. 3) Спальник слід намагатися розташовувати в центральній частині наплечника, що найменше контактує із зовнішнім середовищем.
А на мою думку там слід розтошувати самі тяжкі речі.
Богдан повідомив(-ла) 28.09.2003 11:57
У мене PanAlp-outdoor "Montblanc250".
Дайте якусь про нього інформацію, please.
Шибений повідомив(-ла) 30.07.2003 16:38
А хто мені порадить фірму виробник ? В мене HighPoint ... як їх оцінюють?
Юрко повідомив(-ла) 11.06.2003 18:41
Ну чому, я свій пуховик складаю як завгодно, пух дуже компресійний, ще краще ніж синтепон. Просто хаотично простіше. То саме з замінниками.
akorud повідомив(-ла) 11.06.2003 16:52
Думка про те що пухові спальники треба запихати хаотично пояснюється дуже просто - іншим способом їх запхати нема ніякої можливості :-)


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::