стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / СПОРЯДЖЕННЯ / Огляд спорядження (by Карпатія) / Карімат & сідачка :::

Карімат і сідачка

видання друге: виправлене і доповнене

Карімат Давним-давно Іжевська фабрика, що знаходиться в Росії, освоїла випуск пінополіетиленових килимків для ванних кімнат. Але час творить чудеса і основними покупцями даного виробу стали саме туристи. З тих часів карімати вже ніхто у ванній не бачив, а фабрика штампує ці нехитрі туристичні ложа й донині.
А термін "карімат" походить від бренду "Karrimat" фірми Karrimor. Причому імпортні та російські килимки відрізняються. Перші - з поліуретану, тепліші, 10 мм, менше схильні до деформації при скручуванні та дорожчі. Російські бувають також і московські і виготовляють з пінополіетилену. Товщина - 8 мм, відповідно вони холодніші.  В останніх зустрічаються синоніми "керамід, пінка, килимок" тощо. Килимки в поході виконують дві основні функції: ізолюючу та пом'якшуючу. Попри свою нехитру конструкцію, вони коштують не так і дешево, з 1997 р. ціни на "іжевку" коливалися від 8,6$, 10$ в 2000-01, і 6,5$ сьогодні. Умови експлуатації невибагливі. Матеріал доволі надійний: піддається згинанню, викручуванню, стисканню без особливих наслідків для карімата. Він не промокає (але намокає), не псується з часом, проте плавиться і рветься, хоча це не заважає йому справно виконувати свої функції. У день, в якому передбачається зіткнення групи з жерепом, карімат краще ховати до наплечника, інакше на ньому навіки залишаться неестетичні бойові шрами.
Поряд з додатковими можливостями, основну свою функцію килимок виконує вночі. В Карпатах, незважаючи на пору року, ночі є досить прохолодними. В кожного туриста наявність килимка є, якщо не обов'язковою, то бажаною. Досвід підтвердить, що ночівля в наметі без карімата, особливо в тривалих гірських походах, може суттєво вплинути на стан здоров'я, а якщо ніч передбачається і без спальника, то краще не лягати.
По-друге, килимок можна використовувати з користю для наплечників. Каріматом послуговуються як формоутворювачем, вистеляючи всередині наплечника вздовж периметра. Тим самим досягається підтримання його в формі, збереження вмісту у сухості, крім того, сам карімат не займає дорогоцінного зовнішнього простору наплечника (наприклад, в Єрмаку), який часто відводять під намет. Килимок слід розповсюджувати усередині якомога щільніше, так як корисний об'єм наплечника зменшується за рахунок складок (в останніх, до речі, дуже багато чого можна ховати, зокрема, гостру сокиру, тим самим її убезпечити).
В нових "трубах" при наявності бокових стяжок карімат доцільно прикріпляти саме збоку. З однієї сторони, не займається цінний простір наплечника, з другої - за вміст бокової кишені, що буде під каріматом (особливо, коли там скло), переживати не доведеться. На привалах карімати часто використовують як підстилку: і тепло і м'яко, на такому "диванчику" може поміститися до 4-5 туристів, що не мають сідачок. Зручно користуватися килимками і в потягах, застеляючи брудні полиці. В продажу бувають навіть 10 мм VauDe, ціна Божа - 7,8$.
Сідачка є одним з найпростіших, проте немаловажливих винаходів активного туризму. Судячи з назви (а в неї їх багато) основна її функція є зрозумілою. Проте більшість людей, що з нею стикаються, не розуміють її практичного значення, поки не випробують в дії (після чого від неї буде важко відмовитися).
Основна властивість сідачки - у можливості її використанні в якості стільця на привалах (особливо після дощу чи в болотистих місцинах при умиванні), в зв'язку з чим вона просто незамінна. Завдяки цьому туристу не страшні ні холод карпатських ґрунтів, ні гострі сучки на колоді. Непоганий профілактичний засіб (інша назва - Геморойка).
У складних погодних умовах за відсутності сухих дрів воду довести до кипіння, а тим паче у ній щось зварити, без додаткової каталізації практично неможливо. Тут сідачка виконує ще одну свою унікальну функцію - нагнітаючу. Ефект приголомшуючий, полум'я навіть на сирих дровах може досягати значних розмірів. Останнє важливо за умов сирої погоди (наприклад під дощем).
Виготовити сідачку не становить жодних труднощів. Для цього потрібно: частинка карімату, трошки дерматину на обшивку, метр гумової стрічки та пластмасовий замок. Старий непотрібний карімат можна купити в складчину в сусіда (вийде ~ на 8 сідачок); кусок дерматину чи іншої тканини, що не пускає колір, стрічку та замок можна придбати в будь-якій галантереї (замість дермантину можна використати стару папку для школярських зошитів часів совка, якщо знайдете). З карімата вирізається прямокутник 25 на 20 см, з дермантину - відповідного подвійного розміру із запасом на прошивку обгортка, з вужчого боку крізь отвори в останній просиляється стрічка, яка сходиться в замку. Обгортка щільно прошивається товстою подвійною ниткою разом зі стрічкою, яка фіксується для уникнення ковзання.
При виготовленні сідачки слід керуватися наступними міркуваннями:
- завжди використовуйте в якості наповнювача матеріал карімату, а не поролон чи інший ненадійний пом'якшувач;
- ніколи не використовуйте степлер в ролі голки з ниткою: незважаючи на виграш в часі, скоби мають здатність розгинатись з часом і колоти свого власника довгими походними днями у відповідне місце, а також витягувати нитки з одягу;
- якщо використовуєте сідачку в якості пом'якшувача натертих наплечником місць (зокрема, хребців) або просто носите її на поясі, впевніться, що обгортка не пускає колір. Під дією високої температури, потовиділення та тиску наплечника в поєднанні з світлими футболками сідачка залишає незабутні (невиводимі) спогади;
- не скупіться на замок, він досить дешевий - потреба одягати та знімати сідачку через ноги чи голову (особливо під час привалів, коли на плечах 20 кг наплечник), швидко виведе зі стану рівноваги;
- розмір сідачки може бути довільним, в залежності від тилового потенціалу (навіть весь карімат при бажанні).
Деякі фірми освоїли кустарне виробництво сідачок (Траверс, Команда Екс). Без обшивки і замків (Ціна 11 грн.  при собівартості в 6-7 грн.)

© 2000-2003

 Матеріал підготував (написав): Юрко Гудима


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Rukzak повідомив(-ла) 08.06.2014 02:23
Дякую за статтю, нарешті дізнався звідки воно то слово карімат ;)
UrsusAretos повідомив(-ла) 08.08.2013 08:49
Сідачка то ясна тема, а про каремати, то зараз самонадувні коври з"явилися щось по типу цього <http://www.peshcom.com.ua/k-samonaduvayuschies a>. Може хто юзав, то цікаво було б відгуки знати.
повідомив(-ла) 15.01.2010 13:50
Вони непотрібні-ці карімати

Краще лягати на рюкзак,а під ноги покласти снігоступи
Dyoma повідомив(-ла) 30.05.2007 11:40
Дякую, вже купив і знайшов?
Dyoma повідомив(-ла) 29.05.2007 13:11
Народ, де купити карімат Іжевський в Києві. Все обшукав, всюди один Китай :( Дякую
Lexius повідомив(-ла) 16.01.2007 12:52
2 murdersdept: абсолютно не згідний, підж***** - незамінна річ, особливо при дощах які в карпатах бувають не рідко, а про зиму годі й говорити
murdersdept повідомив(-ла) 28.11.2006 12:53
сідачка абсолютно не потрібна-якщо у вас не геморой ;-) )
oandr повідомив(-ла) 26.06.2006 21:36
Продам т.з. карімат з ЕВА темно-сірого кольору - не використовувався - Artiach Light Plus: 185x55x1,2 см, 170 грам;- 100 грн. Олександр, Київ, 8067 936 3320.
Waldek повідомив(-ла) 23.06.2005 13:39
До речі "сідачку" ще називають "пенделем"))))
вовкулак [guest] повідомив(-ла) 01.07.2004 13:27
краще, коли сідачка зразу до наплічника причіплена і тільки відщіпається. використовується у деяких видах наплічників Fiord, Elit
така собі файна дівчина [guest] повідомив(-ла) 29.06.2004 22:56
Мені тато розповідав, як він півжиття возив з Іжевська карімати. Тоді вони коштували копійки. Зараз трохо подорожчали :) А ось мені чогось не привіз. Сумно :(
Ed.ua повідомив(-ла) 12.06.2004 10:17
А ще добра карімачка в лазні (коли не вистачає дерев"яних лежаків). Виходиш розморений з парної, лягаєш на кам"яний стіл, застелений особистим килимком і друзяки мнуть тобі боки - релакс.
PS:на полицю в парну часто брати не рекомендую, за високої температура з роками приходить деструкція полімеру.
vatajok повідомив(-ла) 05.02.2004 18:15
Хочу уточнити собівартість сідачки (іжевський каремат, китайська ризинка 1м*28мм, фурнітура) - велика (25*35см*см) - 5грв, мала (20*25 см*см) - 4 грв.
Зоя [guest] повідомив(-ла) 29.10.2003 21:35
До речі, до продажу декілька іжевських каріматів по 32 грн. за штуку. Мій телефон - 8 039 4591775
qwerty повідомив(-ла) 29.09.2003 17:10
надіюсь скоро сам зможу оцінити переваги і недоліки сідачки та карімату.
tala повідомив(-ла) 01.08.2003 17:39
Сідачка - то непогана річ - птрібна - при різних видах походу.
Хочу тебе доповнити на рахунок її створення взагалі - раніше (за часів війни) з цього матеріалу робили покриття на "сідушки" в танках (модель нескажу - незнаю)..
От ще одна версія створення сідачки!
Юрко повідомив(-ла) 08.07.2003 19:19
Погодься, то недолік не сідачки, а здоров'я і наплечника власника. Я останнім часом її постійно ношу в клапані і витягаю для сидіння на вечір та для роздмухування ватри.
ostapkr повідомив(-ла) 08.07.2003 17:03
сідачка має серйозний недолік. Ідеться, припустимо, під верха, ну і традиційно кожен троха з себе поту спускає. Вершина. Нарешті знято зі спини той незносний тягар за спиною, сідачка ніжно лягає на дупцю і... вітер тягне по нирках, на яких частенько й носиться та річ, щоб наплічник не тер. Так мій колега простудив собі нирки.
ffff [guest] повідомив(-ла) 24.06.2003 12:06
карімат це класно
я-це я повідомив(-ла) 16.06.2003 18:01
Носити в гори скло не бажано. Каремат можна використовувати і як сани при транспортуванні тіла, і як захист від вітру. В загальному - корисна річ. Юркові статті з успіхом використовую в праці з початківцями, значно поповнюється арсенал спорядження.


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::