стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / МАТЕРІАЛИ / Дослідження / Чорна Гора чи Піп Іван? Додаток до першої частини :::
Czherna Gora vs PopIwan

Чорна Гора чи Піп Іван?

Додаток до першої частини " У пошуках ранніх згадок назви Чорна Гора/ Піп Іван".

 

Як часто буває, по завершенню якоїсь роботи знаходиш щось, що можна було б покращити, чи додати, чи взагалі по-іншому зробити. Так сталось і цього разу. У ході написання другої частини статті про походження назви гори "Чорна Гора/ Піп Іван" я знайшов декілька, на мій погляд, важливих ранніх докуменітів, де згадувалась би одна з назв: мапи, що включають район гори Чорна Гора/Піп Іван а також письмові згадки. Деякі із знайдених документів я б розглядав як ключові, що могли лягти в основу пізніших публікацій. Не поділитись даною інформацією я просто не зміг і вирішив написати невеличкий додаток, котрий би доповнював інформацію подану у першій частині статті. Щоб не приспати читачів, викладатиму сухі факти, не буду зупинятись у деталях на мапах, що повторюють в різних інтерпритаціях мапи Боплана, проте наголошу на документах, що містять нові для цього дослідження дані. Але все попорядку.

 

Після відомої праці Боплана - мап 1648-1664р - було видано немало інших мап Угорщини, Речі Посполитої і Трансільванії, де б зображався район сучасної Чорногори. Проте по точності і деталізації вони мало чим відрізнялись від мап французького топографа. До середини XVIII ст, ці країни були представлені в основному на загальних мапах у масштабі близько 1:1 000 000 і вище. Рівень топографії того часу також був досить низьким: математична основа створення мап слабо розвинута; для вимірювань використовувались прості прилади такі як астролябія і одометр; не існувало поняття базової точки і сітки тріангуляційних знаків в зв'язку з чим дуже часто географічні об'єкти прив'язувались до річок та шляхів; дані з місцевості занотовувались невеличкою групою або ж навіть лише однією людиною. Все це відобразилось на точності і детальності тогочасних мап, котрі можна швидше назвати мапо-схемами, ніж власне топографічними мапами у сучасному розумінні.

Не виділявся високою інформативністю на мапах і район кордону Галичини-Трансільванії. Окрім вищезгаданих факторів, що впливали на якіть відображення території, я б додав ще й те, що район Чорногори був малозаселенний, місцевість ховалась серед гір, густих лісів і була віддалена від "цивилізації".

Мапи наведені у першій частині статті, а також декілька нових, що розміщені нижче, ілюструють тогочасне уявлення картографів про район Чорногори. А що ж власне "Чорна Гора"? На цих мапах можна лише знайти поселення Carna hora, що знаходилось десь у витоках річки Прут.

Фрагмент мапи "Cours du Danube, de puis Belgrade jusques au Pont EVXIN, ou font, d'vn coste La Transilvanie, La Valaquie, La Moldavie, La Bessarabie; et de la l'ature La Bulgarie, La Romanie, et partie de la Servie, et de la Macedoine, tirees de divers Autheurs" 1665 р., Paris. З колекції історичних мап University of Alabama.
Фрагмент мапи "Russie noire" 1665 р., Paris. З колекції історичних мап Ryhiner Collection, No 6201:6

Фрагмент мапи "Novissima et accuratissima totius Hungariae tabula" 1684 р., Amsterdam . З колекції історичних мап Ryhiner Collection. No 6403 : 18 .

Фрагмент мапи "Nova Transilvaniae Principatus Tabula.", 1696 р., Amsterdam. З колекції історичних мап Terkeptar .
Фрагмент мапи "Nova Transilvaniae Principatus" 1696 р. З колекції історичних мап Terkeptar .
Фрагмент мапи "Poloniae Regnum ut et Mafni Ducatus Lithuaniae" 17xx
Фрагмент мапи "Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuaniae nova et exacta tabula" , 1739 р., Nuremberg.

Приблизно з середини XVIII ст. спостерігається значне покращення якості мап. В той же час, з розвитком і з більшою заселенністю краю по обидва боки хребта Чорногора зростає і кількість інформації про цей регіон. На мапах з'являються нові поселення, промислові обєкти, перевали, річки, назви окремих хребтів та гір.

На мапі "Royaume de Hongrie, Principaute de Transilvanie, Sclavonie, Croatie, et partie de la Principaute de Valaquie, de la Bosnie, de la Servie et de la Bulgarie. Par le Sr. Robert, Geographe ordinaire du Roi. Avec Privilege.", що була видана у Парижі в 1751 році, в районі сучасних Укр. Карпат можемо вже знайти позначені перевали ("Passage"). Більше того, Robert de Vaugondy Didier - автор мапи - спробував зобразити розташування гірських хребтів.

Надзвичайно цікавою є мапа "Mappa geographica novissima Regni Hungariae divisi in suos Comitus cum Districtibus Jazygum et Cumanorum Banatus Temeniensis eiusque Districtuum nec non Regnorum Croatiae Sclavoniae Dalmatiae Magni Principatus Transilvaniae partis Bosniae Serviae Bulgariae et Walachiae dedicata Augustissimis Mariae Theresiae imperatrici reginae et Josepho", котра була видана Ignaz Muller у Відні в 1769 р. Особливістю мапи є те, що на ній зображена уся тогочасна Угорщина з надзвичайно високою для того періоду точністю. Масштаб мапи 1:300 000. В пошуках "наших" назв, варто проглянути ділянку мапи між поселеннями Сигет (Szigeth) і Ясіня (Korosmezo, Iaszino). Серед багатьох позначень гір - M.Koszmieska, M.Piatzos, M.Hoverlye, M.Sztuch, M. Schorban, M.Kvasznj і ін., що дуже нагадують сучасні назви, можна знайти і позначення місцевості Dist. Albium Csarna Hora, а також гору M.Pop Ivany. Але, M.Pop Ivany, це гора, котра знаходиться на сучасному кордоні України і Ромунії, є частиною Мармароського хребта i зветься Піп Іван.

Фрагмент мапи "Royaume de Hongrie, Principaute de Transilvanie, Sclavonie, Croatie, et partie de la Principaute de Valaquie, de la Bosnie, de la Servie et de la Bulgarie. Par le Sr. Robert, Geographe ordinaire du Roi. Avec Privilege.", 1751 р., Paris. Із збірки мап "Rumsey Collection", No 3353070
Фрагмент мапи "Mappa geographica novissima Regni Hungariae divisi in suos Comitus cum Districtibus Jazygum et Cumanorum Banatus Temeniensis eiusque Districtuum nec non Regnorum Croatiae Sclavoniae Dalmatiae Magni Principatus Transilvaniae partis Bosniae Serviae Bulgariae et Walachiae dedicata Augustissimis Mariae Theresiae imperatrici reginae et Josepho" , 1769 р., Vienna. З колекції мап "Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze". Inventario: CF005765752 1 c.

 

Інша мапа, а точніше цілий атлас, "Carte de la Pologne divisee par provinces et palatinats et subdivisee par districts" виданий в 1772 р, став на досить довгий час і для багатьох видавців базовим, так само як це сталось з мапами Боплана. Автором атласу є відомий астроном, картограф і математик Giovanni Antonio Bartolomeo Rizzi Zannoni (1736-1814) - один з найвідомих і найавторитетних картографів XVIII ст. Його послугами користувались уряди Франції , Австрії, Речі Посполитої й ін. держав. Разом з ним над атласом працювали такі картографи як Saint Hillary, Florian Czaki і інші. Остаточну редакцію атлас отримав у Лондоні, але був виданий у Парижі. Більшість листів (мап) атласу мають масштаб 1:700 000 і відображають тогочасну Річ Посполиту. У порівнянні з багатьма іншими мапами видрукуваними до цього, атлас Заннонні є точнішим і значно детальнішим. Незважаючи на покращення рівня відображення місцевості на мапах цього атласу, все ж не була виправлена досить помітна і значна неточність, неточність, що прослідковується від самих давніх мап і майже до кінця XVIII ст.: територія Трансільванії і Угорщини зсунута в північно-західному напрямку по відношеню до Галичини. В той же час розміщення географічних обєктів в межах однієї території більш менш відповідає дійсності. А це наводить на думку, що мапи могли перемальовувались зі старіших, або були результатом художнього "склеювання" мап різних держав в одну загальну. При цьому, разом із додаванням нових деталей, дуже часто повторювались і старі помилки. Як стверджують деякі джерела, Zannoni було впреше застосовано тріангуляційний метод для цієї території. Через те що на мапах цього атласу все ще було достатньо багато помилок, гадається що, якщо цей метод і використовувався, то не для всієї території і мав вибірковий характер.Також є відомості про те, що на початку XIX ст. Наполеон Бонапарт застосовував цей атлас для військових цілей.

Та повернемось до Чорної Гори. Позначення Чорна Гора (Czarna Gora) на мапах цього атласу зустрічається тричі: на загальній мапі Речі Посполитої та на двох локальних мапах воєводств. На загальній і одній з локальних мап позначення Чорна Гора (Czarna Gora) вказує на назву поселення так само як і на більш давніх мапах. Проте на відміну від попередніх мап у більш сучасному виданні можна вже розрізнити як обриси поселень, так і розміщення окремих будинків. Ще на одній з локальних мап автор використав цю ж назву для позначенння власне гори. Вона зображена на кордоні Речі Посполитої недалеко поселення Жаб'є (Zabinow). Поряд з Чорною Горою (Czarna Gora) можемо знайти назву Лиса Гора (Lisia Gora), хребет Біла Гора (Biala Gura) і річку Чорний Черемош. Правда на цій мапі, так само як і на мапі Боплана, Чорний Черемош вказаний як Білий і навпаки. Також кидається в очі те, що Чорна Гора зображена майже у витоках сучасного Білого Черемошу. Але потрібно враховувати той факт, що на цих мапах території Трансільванії, Угорщини та Речі Посполитої значно зміщені одне відносно одного, а спільна прикордонна територія цих країн все ще залишалась слабо вивчена. Все ж прослідковуючи за відображенням Чорногірського регіону на більш пізніх мапах, котрі базувались на цьому атласі, можна побачити як разом із виправленням неточності щодо зміщення територій, виправили і розміщення гори до сучасного її положення. Остаточно це сталось вже у самому кінці XVIII - на початку XIX ст, коли Австрійська Імперія провела перші топографічні заміри на приєднаних територіях. Нижченаведені мапи а також деякі мапи з першої частини є прикладом того як змінювалось з часом відображення гори Чорна Гора, а також те наскільки популярним виявився атлас Занонні у світових видавців.

Фрагмент мапи " Wizerunek powszechny Polskiy Litwy sluzacy do zrozumiena zbioru XXIV. Karta Wystawionego prz Rizzi Zannoni Academiy Krol.
Nauk Gottingenskiey p. inz. hadr. to Zeglarstwie Krola Franc.", 1772 р., Paris. З колекції історичних мап Ryhiner Collection, No 6004 : 2
Фрагмент мапи " Karta granic Polski, y Siedmiogrodu, zawieraiaca czesc poludniowa ziemi Halickiey : y dalszy przeciag gor Karpackich, zaczawszy od Gory Talabri, az do zrzodla Maruzyi" 1772 р., Paris. Лист No 22. З колекції історичних мап Ryhiner Collection, No 6004 : 24
Фрагмент мапи "Karta granic Polski, zaczawsky od konca gor Karpackich w Siedmiogrodzie, az do osady Tatrow Bessarabskich : zawieraiaca Moldawia pulnocna, stepy Tatarow Lipkow, y wyciagnienie Dniestru od Chocima, az do Benderu" 1772 р., Paris. Лист No 23. З колекції історичних мап Ryhiner Collection, No 6004 : 25
Фрагмент мапи "Lubomeriae Et Galliciae Regni Tabula Geographica", 1775 р., Augsburg. З спеціальної колекції Gettysburg College
Фрагмент мапи "Li Palatinati della Russia Rossa Podolia e Wolhynia", 1781 р.,

 

Хотів би привернути увагу до декількох на мій погляд цікавих співпадань. На листі 22 атласу Занноні на Угорській території на кордоні з Річчю Посполитою (Галичиною) можна знайти назву "Pogan Hauassa". Нагадаю той факт, що Річ Посполита, Угорщина, та Трансільванія на цих мапах сильно зсунуті одне відносно одного. Якщо змістити території до положенння, що відповідає дійсності, отримаємо цікавий і дещо несподіваний результат - назва "Pogan Hauassa" майже співпаде з горою Czarna Gora. С.Слуцький зазначає, що ця назва дуже подібна до угорської назви " Pog'any havasok " - Язичницькі Полонини. Існує немало мап Угорщини і Трансільванії, де би згадувалась подібна назва - Pogan Hauassa, Pogan Hauassa Me, Pogan Hauassa Mons, Pog Hauas. Прослідкувати ці назви вдалось до середини XVIст, тобто близько 100 років до мап Боплана. Щодо точного положення, то можу сказати, що всі вони згадуються на кордоні Речі Посполитої (Галичини) і Трансільванії, але лише мапи Занноні і мапи видані після нього дають привязку до витоків Білої Тиси. На більш ранніх мапах визначити точне положення дещо складно і можна говорити лише про орієнтовний район сучасних Чорногора-Марамуреш. В той же час на Покутті люди знали про "Погане місце", що знаходилось десь на хребті Чорногора. Ця назва відобразилась і в українському фолькльорі цієї місцевості -"Sered lita tam szcze wydko ne raz snih bilenki, To Karpaty na wschid soncia, to nasz kraj ridnenki. Tam hde Szpyci, tam hde Rebra, hde Pohane-Misce, ne daliczko tam je Burkut, polonyny nyszcze." Фрагмент взято з "Ozero na Czornoj-Hori. Piesn zwykley kolomyjki", що була надрукована в 1863 р у Львові в праці "Rys historyczny o HUZCULACH" автором котрої є Sofron Witwicki. В цьому ж контексті, доречно буде згадати арабського мандрівника IX ст АльМассуді і його опис чорної гори на котрій знаходилось язичницьке святилище одного з славянських богів. Можливо, все це якось взаємопов'язано, а можливо і випадкове співпадання фактів. Стверджувати щось стовідсотково наразі проблематично.

 

У пошуках назви Чорна Гора\Піп Іван окрім топографічних матеріалів мені вдалось знайти один письмовий документ датований 1783 роком, де б згадувалась хоча б одна з цих назв, щоправда, вона більше вказує на хребет ніж на гору. Це опис тогочасної Угорщини "Ungrisches Magazin, oder Beytrage zur ungrischen Geschichte, Geographie". Праця написана німецькою мовою і є досить складною для перекладу через використання готичного шрифту. Крім того, багато слів, котрі вживаються у тексті, відсутні або сильно видозмінені у сучасній німецькій. Та все ж , невеличкий фрагмент цієї праці вдалось перекласти.

"Akna - Raho , велика, територія Kameralort , яка належить до володіння Bosco , з лісом і пануючими установами розміщених вздовж Білої Тиси, яка на зовнішньому кордоні з Галичиною бере свій початок з гір Csernahora і чверть години вище Akno-Raho, зливається з чорною Тисою, де щорічно у хвойних лісних місцевостях виготовлялось багато плотів лісу і сплавлялось у Bosco. Так заслужили жителі цих місцевостей (Akna-Raho і Bocsko-Raho (сучасний Рахів)) велику заслугу. Обидва поселення об ' єднались через декілька років у єдину общину."

Переклад- за сприяння:
Рейтор Мирослави Василівни;
Романишин Юліани Романівни;
Михайла Чинька

 

 

Фрагмент опису "Ungrisches Magazin, oder Beytrage zur ungrischen Geschichte, Geographie" , 1783 р. З колекції Oxford University.
Фрагмент мапи "A new map of the Kingdom of Poland with its dismembered provinces", 1787 р., Paris. З колекції історичних мап
"Rumsey Collection", No 0411026
Фрагмент мапи " Generalkarte von Polen, Litauen, und den angraenzenden Laendern" , 1788 р. З колекції історичних мап Ryhiner Collection, No 6003 : 34
Фрагмент мапи "A new map of Poland, and the Grand Duchy of Lithuania, shewing their dismemberments and divisions between Austria, Russia and Prussia, in 1772, 1793 & 1795", 1799 р., London. З колекції історичних мап
"Rumsey Collection", No 1657036
Ще якийсь час мапи з позначенням поселення Czarna Hora видавались і в XIXст. Проте швидше за все це було результатом передруку старих атласів.

1804 рік. У Філаделфії, США, видавництво John Conrad & Co. видало загальний атлас світу, що містив 63 мапи. Однією з них була мапа "Austrian Dominitions". Пізніше цей атлас, а відповідно і мапа, була перевидана іншими видавцями такими як M. & J. Conrad & Co., Baltimore; Rapin, Conrad & Co., Washington City; Somervell & Conrad, Petersburg; Bonsal, Conrad & Co., Norfolk. 1804 , а також видавництвом Thomas & Andrews, Boston в 1812 р. Мапа виконана у масштабі 1:5 200 000 і має фізичні розміри 20х25 см. Авторами мапи є Arrowsmith, Aaron та Lewis, Samuel. Враховуючи досить великий масштаб, мапа не вирізняється високою деталізацією. Та все ж проглядаючи цю мапу в районі Carpathian Mountains легко віднайти поселення Czarna-gora.

Цікавою в контексті даної статті, на мій погляд, є мапа "Poland As Divided", що входила до загального атласу світу, котрий видавався у Единбурзі, Лондоні і в Дубліні. Мапа була видана у 1817 р., і є перевиданням мапи 1799 р, виконана у масштабі 1:2 500 000 з розмірами 45х49 см. На ній зображано розділені території колишньої Речі Посполитої. На території Галичини, що відійшла до Австрійської імперії, близько кордону з Угорщиною на річці Prut R. вказано поселення Czarnagora. Окрім того безпосередньо на тому ж кордоні є позначення Czarna Mt, тобто Чорна гора (Czarna Mountain). Mt. - в англійській мові загальний топононім у скороченні слова Mountain (Гора). Крім того ця мапа може виявитись однією з останніх, де вказано назву поселення Czarnagora. На пізніших мапах поселення з такою назвою я не знайшов.

Фрагмент мапи "Austrian Dominitions", 1812 р., Boston. Із збірки мап "Rumsey Collection", No 0028009. (435kb)
Фрагмент мапи "Poland As Divided", 1817 р.,Edinburgh. архіву історичних мап "University of Alabama Map Library"

 

Підсумовуючи все вищезгадане хочу відмітити:

Я спробував знайти будь-які матеріали, де би згадувалась одна з назв Чорна Гора чи Піп Іван раніше XIX ст. Незважаючи на те, що в першій частині статті і у цьому додатку було представлено досить багато мап а також декілька письмивих згадок назви Чорна Гора / Піп Іван, однозначно відповісти на питання походження цих назв і коли вони почали застосовуватись все ще проблемитично. Але разом з тим:

1. Все ж вдалось знайти згадку про одну з назв гори Чорна Гора / Піп Іван раніше XIX cт. Як зазанчено у статті це мапа Занноні 1772 р. де вказана назва гори - Чорна Гора (Czarna Gora).

2. У трохи пізнішому описі повіту Марамуреш 1783 р., а також на мапі Ігнаша Мюллера, 1769 року видання,"Csarna hora" вказує на назву хребта/місцевості.

3. Дещо заплутана і неоднозначна ситуація навколо "поселення" Carna gora котре з середени XVII ст, впродовж майже двох століть зображалось на числених мапах. Однозначно відповісти на запитання, що ж приховується під назвою Carna gora - складно. Це може бути поселення, як і вказано на мапах. Моживо, це була група невеличких поселень або назва місцевості. А можливо - назва гірського хребта чи гори. Нажаль знайдені на даний момент мапи і письмові документи не дають достатньо інформації про це.

4. Пошуки будь-якої згадки назви Піп Іван у цьому історичному проміжку поки-що не дали результату.

Джерела на більшість картографічних і документальних матеріалів вказано одразу під зображеними документами.

Також використано такі матеріали як:

Jadwiga Bzinkowska, The Jagiellonian Library, Cracow "The Most Valuable Cartographic Items from the Collection of the Jagiellonian Library and their Impact on Scientific Research" 1992

Стаття The Centuries 18th, 19th, 20th and perheaps 21st? , що розміщена на сайті http://www.muzeum-polskie.org

 

2008 (c) Andriy Koval

 Матеріал підготував (написав): А К


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Astrik повідомив(-ла) 02.11.2010 17:46
до Oleksiy Kyiv: Дякую за дуже цікаву інформацію про те як називають цю гору у прикордонній з Україною частині Румунії. Давно мріяв і сам сходити туди у гори і при можливості поспілкуватись з місцевими, та все ніяк не складалось.
Не хочу ще стовідсотково казати та і навряд чи зможу сказати повністю достовірно, але маю думку що власне назва гори "Чорна Гора" є галіційська, а Піп Іван - мадярська. Так, власне зараз то все навпаки. Маю деякі підстави так казати, але ще раз, не хочу наразі стверджувати що то є так, ще трохи бракує досовірних документів котрі б підтвердили це. Зараз цими пошуками і займаюсь.
Oleksiy Kyiv повідомив(-ла) 24.06.2010 00:11
До речі, з полонин масива Ругаш-Михалек-Феркеу добре проглядаються і ПІМ і ПІЧ, тому різні назви для цих гір виглядають абсолютно логічно. Звідки галичани взяли назву Піп Іван залишається незрозумілим.
Oleksiy Kyiv повідомив(-ла) 24.06.2010 00:09
На галицькому боці поширена назва Піп Іван, натомість закарпатські гуцули на Рахвщині (в Лугах-Говерлі) називають гору Чорна Гора. Безперечний факт, який можуть підтвердити усі мандрівники.
В Румунії (села Репедя та Поляни) місцеві мешканці також вживають назву Чорна Гора. Вершина досить добре проглядається з масиву Феркеу-Михайлека. Вочевидь це дуже давня назва, оскільки українці румунської частини Мармарощини повністю ізольовані від нас з 1945 року (а, по великому рахунку, і раніше). Спілкувався там із місцевими. Говірка важка, але якщо попередньо підготуватися, вивчити типові гуцульські терміни (ріпа = картопля, маржина = скотина та ін.), та кілька поширених румунських слів, цілком реально порозумітися.
Депутат (газда, адміністратор) полонини Ругаш (південніше Михайлека) на ім'я Михайло доводив мені, що на Чорній Горі побудувала собі палац імператриця Марія-Тереза. Версію про польську обсерваторію почув вперше і з недовірою... Шкода людей, які десятиріччями відрізані від Батьківщини... Хоча хто зна, може то нас шкода. Вони ж в ЄС. А ми - в Донбасі. :-(

З полонин масива Ругаш-Михалек-Феркеу добре проглядаються і ПІМ і ПІЧ, тому різні назви для
Astrik повідомив(-ла) 16.01.2009 08:27
До zanuda:
Дякую за цікавий комент. Дані (мапи, письмові згадки і ін.)- нажаль не відшукуються за раз, на це йде дуже багато часу. Мапи першого заміру зявились в мене зовсім недавно, вже після того, як додаток був виставлений. Частину цієї інформації як і саму мапу першого заміру я планую додати вже до наступної частини, хоч варто було б додати у цьому додатку, все-таки мапи першого заміру були видані до 19ст.
Беручись за дану тему я думав що докопаюсь до якоїсь більш-менш однозначної відповіді.Тепер же, я в цьому засумнівався. Не буду наперед казати, яка назва вказана на тих мапах, але скажу, що в мене складається думка що питання з назвами перенеслось з 20 в 18 століття.

Що до "ЖОДЕН з картографів в районі г. Чорна Гора (верхній течії Прута/Чорного Черемоша/ Білої Тиси), за винятком автора карти 1769 р., НЕ БУВ.".
Так, швидше за все автори мап район Чорногори не відвідвідували. Тому, більшість з цих мап, в якійсь мірі можна розглядати як фолькльорний матеріал. Мапи в ті часи мали не лише практичне значення - орієнтування на місцевосці а й художнє- прикрасити стіну власного палацу. Я б і сам не відмовився від однієї з цих, але оригінальних мап :).
Ще хотів відзначити, що хоч автори мап в районі Чорногори і не були, все ж, вони якимись "свіжішими" даними користувались. Порівнюючи мапи Боплана і мапи середини 18ст можна відмітити, що останні значно багатші на деталі ніж мапи Боплана. Особливо це стосується мап Zannoni, де згадується досить багато унікальних назв. Можливо автори таких мап користувались описами мандірвників, чи чорновими схемами котрі могли складати ті ж мандрівники.

В наступній частині розглядатиму описи, мапи і фолькльор 19ст.
zanuda повідомив(-ла) 16.01.2009 04:53
Ще декілька слів про 1-ий військовий топографічний вимір Австро-Угорщини (в дальнішому - 1-ий ВТВАУ):
Повне зібрання матеріалів, що стосуються 1-го ВТВАУ (тобто всі 5400 оригінальних листів, їхні перші копії і карти дрібнішого масштабу, створені на їх основі) знаходяться у картографічному відділі архіву Віденської військової бібліотеки. Кольорові копії оригінального розміру матеріалів 1-го ВТВАУ знаходяться також у Будапешті в архіві картографічного відділу Військово-Історичного музею.
У 2000-му році частину цих листів, що покривають територію тогочасної Угорщини, в т.ч. і Мараморощину) - 965 штук ( у попередньому коменті я хибно вказав їхню кількість - 3071) було видано у DVD-форматі. Загальний розмір файлів - 8 Гб. Ціна - приблизно 80 USD.
Одночасно з картами офіцери-картографи складали письмові описи місцевості, які також є частиною 1-го ВТВАУ. Гадаю, вони містять детальну і, головне, об‘єктивну інформацію про кожен регіон Австро-Угорщини другої половини 18-го століття. Текст написаний як оригінальним готичним, так і латинським шрифтом.
У завершальній стадії робіт 1-го ВТВАУ, у 1785 році, під керівництвом вже згадуваного полк. Андреаса фон Ноя були підготовлені карти Угорського королівства в масштабі 1:115 200. Серія складалась з 39-ти листів розміром 94х63см кожен.
Слід також додати, що одночасно з 1-им ВТВАУ (1763-1787) проводились т. зв. Liesganig тріангуляційні виміри Австро-Угорщини. Дотеперішн історичні дослідження не знаходять підтверджень, що дані цих вимірів використовувались при створенні карт 1-го ВТВАУ.
zanuda повідомив(-ла) 10.01.2009 08:25
Проаналізувавши, приведені в статті карти, можна зробити єдиний надійний висновок: ЖОДЕН з картографів в районі г. Чорна Гора (верхній течії Прута/Чорного Черемоша/ Білої Тиси), за винятком автора карти 1769 р., НЕ БУВ.
Вказані карти стосовно даного району - це суміш вигадок, екстраполяцій і фольклору, викладених у графічному вигляді. Вихідною точкою для більшості з них були роботи Боплана 1630-40-их рр., котрий попри відносно точні роботи в густонаселених районах подає значні огріхи в зйомці менш заселених, наприклад, в нижній течії Дніпра, чи тій же верхній течії Черемошів, не згадуючи вже про величезні території Дикого Поля.

В той же час вже в другій половині XVIII століття при війську Австро-Угорщини була створена РЕГУЛЯРНА топографічна служба, яка в період з 1763 по 1787 рік створила ДОСТОВІРНІ карти не тільки всієї території Австро-Угорщини (в тому числі й Маромарощини, Східної Галичини і Північної Буковини), але й Чехії, Бельгії і Прусії.
Топозйомка цього періоду увійшла в історію під назвою Першого (йозефіанського) топографічного виміру.

Отже, Перший (йозефіанський) воєнний топографічний вимір Австро-Угорщини був зроблений більшою частиною під час правління Марії Терезії, а завершився за цісарювання Йосифа ІІ.
Перший топографічний вимір не був скоординованим цілісним виміром, а серією карт країн, її частин та губерній. Ці самостійні виміри не базувались на надійній геодезичній основі, а будувались за принципом збільшення виміряної площі від малої до більшої.
Спосіб зйомки не був повсюди однаковим, а змінювався від країни до країни - відповідно до місцевих обставин вибирався найбільш оптимальний. Під час зйомок не було жодних вимірів висот чи нівелювання, а карти не містять жодних висотних даних.
Хід робіт визначався ступінню військових загороз. В першу чергу були виміряні території пруських воєнних театрів (1763), і паралельно з цим розпочалась зйомка Чехії і Моравії, а пізніше східних кордонів Угорщини - Мараморощини (що цікавлять нас найбільше в контексті даної статті) - у зв‘язку з ймовірністю нападів татар. Останні два виміри завершились у 1768 році. Після цього настала черга картографування зовнішньої Трансільванії і району Темешвара (1766-1773). І насамкінець залишилсь внутрішні території Угорщини і Трансільванії.
Топографічні роботи проводили 60 офіцерів, щорічно кожен мав видати 3 топографічні листи (приблизно по 10 квадратних миль кожна). Зйомкою керував Андреас фон Ной (Andreas von Neu), котрий брав участь ще у пробних замірах Сілезії тоді ще в ранзі сотника. Він керував зйомками Верхньої Австрії (1769-72), Верхньої Австрії (1773-81) та Угорщини (1782-85), цього разу вже в ранзі полковника.
Військову кар‘єру закінчив генерал-лейтенантом (т. зв. 3-ох зірковий генерал).
zanuda повідомив(-ла) 10.01.2009 08:25
Продовження.
Основний масштаб зйомки був надзвичайно крупним - в 1 см 288 метрів!!! В масштабі 1:28800 1 віденському дюйму на карті відповідали 400 морських сажнів на місцевості (1 морська сажень = 6 стопи = 2 ярди = 1,8288 метрів). Було зроблено приблизно 5400 таких листів. Розмір такого листа дорівнював 2х1 1/3 стоп, тобто 64ч42 см (на місцевості 18км480м х 12км148м).
З них 3071 28800-масштабний лист покривали на території тогочасної Угорщини площу в 178180 кв. км.
Офіцер-топограф робив один оригінальний екземпляр (Original Aufnahme), з якої виготовлялась лише одна копія (Reinzeichnung, Kopie). З двох екземплярів оригінально зняті листи були точнішими. На оригінальному екземпляру вказувались і лінії тріангуляційної сітки. Другі копії були більш імпозантними, хоч і менш точними. 28800-масштабні листи могли бути розмножені тільки у випадку воєнного стану.

У зв‘язку із згаданою винятковою обмеженістю видання і по-суті надзвичайною її секретністю, ці карти маловідомі широкому загалу.
А історично НАЙСТРАШІ ДОСТОВІРНІ дані саме там.


nadya повідомив(-ла) 11.12.2008 11:35
Згадалось, що гуцули співають дійсно Чорнагора, а не Чорногора.
Astrik повідомив(-ла) 08.12.2008 18:20
до eos: не зрозумів останьню частину речення- "а на першій карті де виокремлена вершина пише Піп Іван... " що малось на увазі?

Якщо малось на увазі те що на мапі Мюллєра 1769р. вказаний Піп Іван, то він жодного відношення до Чорної Гори/ Попа Івана Чорногірськкого/ ПІЧ/ ще як назвати, немає. Так назва Піп Іван згадується, але як і зазначено у статті це Піп Іван Мамароський/ПІМ.

А щодо назви Чорнагора- цією назвою назвали: місцевість, хребет, і власне гору. Документи наведені у цьому додатку є підтвердженням цих назв. Єдие що залишилось вияснити це що за "поселення" carna hora згадувалось на самих ранніх мапах, і чи взагалі чи то було поселення.

І ще трішки про Піп Іван Чорногірський. Мапи незалежно робились з обидвох сторін від кордону на якому лежить Чорногірський хребет. Якби в тій місцевості назва Піп Іван була б поширена, то це повинно було б відобразитись на мапах. А так дуже дивним виглядає те що ця назва не зустрічається майже до початку 20 століття.
Eos повідомив(-ла) 08.12.2008 13:18
Цікаво було почитати :)
Та все ж я думаю що Чорногора то назва хребта, а на першій карті де виокремлена вершина пише Піп Іван...
vyjko повідомив(-ла) 06.12.2008 13:33
Цікава і змістовна інформація! Дякую


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::