стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / МАТЕРІАЛИ / Перебування в горах / Як вийти сухим із води :::

Як вийти сухим із води (поради по виживанню в горах в умовах дощової погоди)

Не дуже зручно, проте сухо!

Пропоную декі поради (виходячи з власного досвіду), які можливо стануть декому у пригоді під час приготувань до походу Карпатами та власне вже під час походу. Вирішив зробити таку підбірку після "екстрім-туру" хмарною та дощовою Чорногорою 5-8 серпня 2002 року.

1. Купіть штук сто звичайних продуктових поліетиленових пакетів, це вам обійдеться лише в пару гривень. Пакуйте всі свої речі в окремі пакети, залишок пакетів візьміть з собою. Бажано мати: 1-2 пари шерстяних шкарпеток, 3-4 пари звичайних, спортивний костюм, джинси (не так липнуть до ніг, коли мокрі), 2 пари взуття (на суху погоду кросівки і на дощ ботинки), накидку від дощу (можна поліетиленову, але найзручніше, не зважаючи на вагу, - брезентову офіцерську, якщо можете дістати). Завжди бережіть сухі речі (пару шкарпеток, спорт. костюм) на ніч, вдень можна вдягати мокрі, все одно змокнете. Якщо треба йти в дощ (по росі) то вдягніть звичайні шкарпетки, а вже наверх шерстяні. Самі лише шерстяні шкарпетки, коли намокнуть, дуже натирають ноги. Якщо в сухих шкарпетках, що лишились вам вночі холодно, то натягніть поверху на ноги поліетиленові пакети та зав'яжіть. Це допоможе зберегти тепло в звичайних шкарпетках не гірше, ніж в шерстяних.

2. Гірське повітря та вода надзвичайно чисті, тому ризик застудись через постіно мокрі ноги та переохолодження мінімальний. В кінці дня, перед тим як замість мокрих шкарпеток одягнути сухі і залізти в спальний мішок, можна взагалі ополоснути ноги в гірській річці (але це на любителя, не кожен ризикне) та походити по траві босими ногами. Дуже класно знімає втому. Але не перестарайтесь. Не зважаючи ні на що, слід з собою мати повністю укомплектовану аптечку з усіма необхідними перев'язочними матеріалами та ліками, як загального призначення, так і специфічними для кожного члена групи, якщо є така потреба.

3. Не сподівайтеся, що зможете щось висушити, якщо не буде сонця. На хребті вище лісу дров практично немає, а на мокрому жерепі ви мало що висушите. Дістаньте бензиновий примус, щоб завжди мати гарячий суп та чай. Візьміть не менше трьох коробок сірників, пачку сухого спирту. Запакуйте в окремі поліетиленові пакетики, покладіть в різні рюкзаки.

4. Візьміть старий туристичний килимок, виріжте прямокутник за розміром "місця на якому сидять", пришийте резинку та надіньте на себе. Тепер ви можете без проблем на привалах сідати прямо на мокре каміння чи траву. Надзвичайно корисна річ.

5. На групу візьміть достатньо велику поліетиленову плівку (тримайте десь зверху, щоб можна було дуже швидко дістати і розгорнути). У випадку перших ознак наближення зливи (можете не встигнути, бо звичайно буває так: щойно було сонце, а через хвилину як лине!) сідайте усі разом на відносно високому місці, куди не буде стікати вода і накривайтеся разом з наплічниками. У випадку затяжного дощу доводиться ідти, але під час короткочасних сильних злив ідти практично не можливо, до того ж змокнете так, що вже навряд чи висохнете до кінця походу, тому краще перечекати.

6. Коли доводиться йти в тумані, в умовах дуже обмеженої видимості, кожні 15-20 хвилин звіряйтеся з картою, вивіряйте напрямок руху за компасом (навіть, якщо ви абсолютно впевнені, що йдете правильно!). Це збереже ваш час та нерви, якщо раптом виявиться, що ви проминули потрібну стежку. Не намагайтесь скоротити шлях, притримуйтесь добре помітної стежки. Не розтягуйтесь, ви повинні бачити тих, хто йде попереду та позаду вас. Але і не збивайтесь в купу, щоб падіння когось одного не призвело до "ефекту доміно". На мокрих слизьких стежках не поспішайте, адже можливі травми, які лише сповільнять або зроблять неможливим ваш рух. Руки повинні бути вільними від будь-яких речей, на крутих схилах можна в одній руці тримати зручну палку, як третю точку опори.

7. Не ставте намети дуже близько до річок (враховуйте, що вода під час зливи може піднятись у кращому випадку на декілька десятків сантіметрів, у гіршому (якщо злива не припинятиметься годинами) - декілька метрів, можливе руйнування берегів. Не ставте намети під схилами, де є ознаки розмивання грунту. Вибирайте відносно високе місце для намету, бо в пониженнях швидко збиратиметься вода. Візьміть саперну лопатку та повикопуйте рівчаки навколо наметів для стоку води.

Якщо ви не бачили наскільки катострофічними можуть бути наслідки сильної зливи у горах, пройдіться вздовж річки Свидовець. Там до 2000 року було кілометрів десять дороги показаної на картах як покращена грунтова, з залізобетонними мостами та придатної для їзди на будь-якому автомобілі. Тепер там пройти важко. Від дороги хіба що пару метрів лишилось, а місцевість настульки змінилась, що впізнати практично неможливо, якщо точно не знаєш, що це те саме місце де ти був декілька років тому...

(c) Андрій В. Ляшкевич /AVatorL/, 2002.

 Матеріал підготував (написав): Андрій Л.


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Шльома повідомив(-ла) 14.01.2008 13:49
Щодо кульків: я зазвичай беру рулон смітникових поліетиленових. Використовуються на все, що завгодно: і речі замотати і брудні шкарпетки ізолювати та ін.
avatorl повідомив(-ла) 06.08.2007 17:14
з тих пір як я це писав випало багато опадів :) тепер маю від дощу черевики La Sportiva з мембрамою і шкарпетки Lorpen, плащ-пончо Tatonka... можна мокнути майже з комфортом :)
треба буде якось оновити статтю на підставі нового досвіду та коментарів... і фотографій додати - з хмарами, розмитими берегами тощо
saint повідомив(-ла) 06.01.2005 00:54
После новогоднего Крыма, думаю, в мокрую погоду при температуре около ноля, много проблем решат обычные резиновые сапоги или калоши. А на счёт носков - флисовые: и греют хорошо и сохнут быстро. Когда ноги сильно промокали и на яйле подмораживало, ногам от холода помогало только движение.
вовкулак [guest] повідомив(-ла) 18.08.2004 14:03
ще одну чудову підказку, хоч трохи і складну, можу дати. Складність полягає в довгому і нудному, подекуди невиправданому процесі. ви вже напевно чули про обробку метеріалу для вологостійкості та водонепроникності.Спробуйте! Розкажу самий простий і відповідно не самий досконалий. Ви розумієте, що така інформація кошту тому обідемось самим простим.
Візміть товсті х/б шкарпетки. Виверніть їх на зовні.Розтягніть їх. Добре натріть поверхню шкарпетки парафіном або воском, так, щоб на поверхні шкарпетки залишилась добра пропитка. Далі праскою, краще через фольгу прогладьте їх, так, що весь парафін впитався в тканину. НЕварто це робити через папір, він впитує жири та парафін. (Така пропитка недовговічна але протягом походу в дощові сезони допоможе зберегти ноги в сухому стані.) Виверніть шкарпетки назад і одягати їх варто тільки на інші шкарпетки, не одягайте пропитані шкарпетки прямо на ноги хоч вони і сухі, алеприємного відчуття мало. Застерігаю не варто підносити такі вироби до вогня ВИ БАЧИЛИ ЯК ГОРИТЬ СВІЧКА?! Нагадую такі шкарпетки недовговічні. Набагато ефективнішими є хімічні способи обробки. Зате натурально і можливо в використанні для пропитки також інших матеріалів. - штани.
вовкулак [guest] повідомив(-ла) 09.08.2004 17:53
хотів би добавити свої маленькі хитрощі. Всім відомо про наявність шкарпеток типу "гортекс" штука просто супер в дощ просто незамінима, але і вартість від 60 грн. тим більш їх дуже важко знайти. Можливі місця - Квадрат. За їх аналогом, коли ноги мокрі, використовую полієтиленові кульки. одягаєте суху 1-2 пари простих хб шкарпеток, далі пакет, далі вовняну шкарпетку. Потрібно, щоб пакет не був вище щиколотки, оскільки його наявність збільшує ковзання ноги в чоботі. Пи такому спосбі, необхідним також є провітрєвання ніг при кожній можливосі. Сушити вологий одяг можна також і вдощ. Для цього необхідно одягати його на сухий з великою відстанню від тіла. Але памятайте, що така процедура зручна при перевалах чи на відпочинку. Пр. мокру футболку одягають на шерстянийсветер. Мокрі шкарпетки одягають на ноги попередньо одягнуті у ті ж салафанові кульки.
saint повідомив(-ла) 26.03.2004 20:46
Купил в тканевом магазине "палаточную ткань" 12 грн./м.кв. Представляет из себя тонкий капрон с одной стороны покрыт чем-то типа полиэтилена. Молнию, стропы, липучку, самосброс. На днях засяду за шитьё компрессионного шмотника.
zorc повідомив(-ла) 27.02.2004 18:26
ИМХО!!!!
Куча мешков-действотельно малость затого... замного... Большой пакет либо (лучше) шмотник, непромокающий. Компрессионка - да. На спальник (можно с ночными шмотками). А на шмотник... его лучше ручками нормально спаковать, и в рюкзак его так удобнее. У мну шмотник - рюкзачек "Рогань" акционный, тяжеловат, но с лямками :) Конечно, _хороший_ рюкзак промокать не должон, но не мокнет только листовое железо (с) Я юзаю как накидку плащ-палатку военную (_не_ плащ-накидку), она полегче, и юзабельнее, бо квадратная. Надеваю на сабя и бэк, и нам татарам. Хотя и подумываю про сам сделать из чего-нить накидочку... Из одежки - хб на лето фарева. Ну или синт/стекло из нормального...
Еще раз - _ИМХО_
Ira [guest] повідомив(-ла) 28.10.2003 00:32
djakuju za te shcho podilyvsja dosvidom!
Alex [guest] повідомив(-ла) 07.10.2003 14:25
В Команчері є нейлонові мішки - і на цілий наплечник, і менші. Ціни не кусаються, але сам не купляв, в мене, як не дивно, на 10 днів хіба один дощовий.
saint повідомив(-ла) 29.09.2003 12:48
Посмотрел extreme-centre.com. Там много очень удобных вещей, они хорошие и дорогие. Компрессионный мешок - это скорее, чтобы объём уменьшить, чем от влаги защитить. В тему - водонепроницаемый мешок: 40-100 грн :) Я предпочитаю в таких случаях обходиться подручными материаллами и соображалкой :).
rstm повідомив(-ла) 11.09.2003 17:31
Відносно нелонових мішочків <http://www.extreme-centre.com/product.php?PID= 411>, або ж в цьому магазині в розділі "Аксессуары" шукай "Компресійний мішок".
saint повідомив(-ла) 17.08.2003 09:08
Я обычно делаю несколько больших полиэтиленовых пакетов: 1-для спальника и ночной одежды, 2-для остальной одежды и 3-для продуктов. Как накидку удобно использовать эти же мешки, только побольше - одна сторона разрезается и одавается поверх рюкзака - решение сразу нескольких проблем.
Юрко, а можно подробнее о нейлоновых мешочках.
Шибений повідомив(-ла) 30.07.2003 14:47
Якщо ви не проти , то розповім свої методи, може комусь сподобається :) Я звик ходити в німецьких військових черевиках (бундесах) , вони хоч і важкі зарази, але майже не протікають (хоч по річках ходи , головне щоб через верх не переливалось :) , та у військовому камуфляжі ... і мокне повільно , і не важкий , та ще й кишеньок купа :) Правда сприймають мене в такому одязі дивно , особливо військові патрулі... :)) На рахунок кульочків , змінних шкарпеток ,та спортивних штанів на ніч - це абсолютно необхідно...Хоча з радістю би все це викидував коли випадають теплі і сонячні дні :) А взагалі непоганий посібник для початківців ...нехай вчаться та роблять власні висновки :)))
Юрко повідомив(-ла) 08.07.2003 19:10
Принцип підводного човна - створення у наплечнику водонепроникних відсіків - не нова. Особисто я роблю так як ти, Остапе, з кульками проблем немає, одразу з зав'язками. А от всі абсолютно речі в них складувати - непосильна для мене задача (білизна, шкарпетки, картодоки і спальник - то святе). Купив собі на Юності поліетиленовий кульок 80х105, і за сухість всередині наплечника можу не переживати (зате один раз в поїзді таким чином залишився без спальника - в жилу було зісподу діставати). Російські брати-альпіністи ходять зі шмотніками - спеціально пошитими нейлоновими мішечками із замками і компресійними пасками. Потроху прозріваю на такі речі, особливо на фоні тлінності кульків.
ostapkr повідомив(-ла) 08.07.2003 16:42
на моє переконання, добре складеним є наплечник, який а) не дає замокати речам, взуттю, спальнику і харчам; б) можна швидко спакувати і розпакувати. Я зазвичай пакую цей весь стафф в більші поліетиленові кульки з ручками, які зв"язую звичайними шматками. Виходить 5 базових кульків (почнемо з дна): 1) взуття, 2) харчі (консерви і крупи в пластикових банках) , 3) спальник, 4) запасний комплект одягу (другий-на собі; в міжсезоння-ще один в наплічник), 5) маршрутний комплект (карти, компас, документогроші), ремонтний набір, аптечка, сірники. В клапан іде перелесник (це ми так накидку охрестили). Всі дрібніші складники (типу запасних шнурівок, шматка дороту, шпульки з нитками і гудзиків, туалетного паперу чи трусошкарпеток) вкладаються в окремі кульочки, тоді вони і не розповзаються між більшими речами і додатково менше піддаються замочуванню. Все це вкладається в стовпчиковий броцик з формотворчим кариматом всередині.
wildcoder повідомив(-ла) 12.03.2003 17:34
Якраз після Карпат я придумав таку рацуху як взяти великий мішок для сміття (110л - більше не бачив) і вистелити ним рюкзак зсередини. Тепер так завжди ходжу, ще одним можна вкрити зверху як доводиться йти під дощем. Щось мій адвенчер наче сито... а кордура, з якого його зроблено так гарно воду вбирає - 1 кіло за плечі.
Kerry повідомив(-ла) 25.09.2002 21:57
А ми завше беремо десь 100 пакетів, правда на весь колектив (3-9 людей), добре, якщо до кінця походу залишається 10-15 штук. Ходимо ми, правда не на пару днів, а тиждні десь на 2-3.
А що до особистих речей - дуже добре замість джинсів мати штани військові.
yhirnyak повідомив(-ла) 04.09.2002 16:18
взагалі влітку про сухість денної одежі немає чого хвилюватися, навіть ліньки накриватися чимось протягом переходу. хіба шапку натягнути. незручність - мокрий рюкзак більше важить. на групу беремо великий шматок поліетилену - коли під дощем сидиш без руху, наприклад обідати дуже хочеться. нічну одежу - в товстий пакет в наплечник. денна ночує в тамборі. всі проблеми.
Юрко повідомив(-ла) 27.08.2002 12:28
Мої дві копійки:
1) 100 шт пакетів - забагато, 4-5 вистачить. Обов'язково на шкарпетки і білизну + нормальний дощовик і наплечник з кордури. Сухі ш-тки в мокрих шкарах - радість на 5 хв.
2) Друзі помогли збитися з джінсів. Класні проти жерепу і смеречанок, але мокрі то - кандали. Дуже натирають, парять і довго сохнуть.
3) Сідачка - 100% корисна річ. В усіх походах на неї стабільний попит.
4) Зробіть собі "ліхтарики" (не бахіли!). Два прямокутника з нейлону в циліндр, вшити штири гумки. Після дощу і на ранкову росу - незамінна річ. Лише на водонепроникні шкари.
5) З тих, що носять плащ-палатки по 3 кг, я знаю лише Гетьмана й Гука, але й то більше по традиції, ніж по зручності. Може в жерепі менше дреться, але вага...
6) Щодо купання ніг і тіла в холодній воді - завжди помагає. Пробуй.
7) Якщо впадло натягати наніч вологі светри і штани - просто киньте їх в спальник. Є шанс, що вони висхнуть там більше, ніж в передпокої намету.

Astrik повідомив(-ла) 26.08.2002 21:55
І я дам деяку інформацію з власних походів. .......
Повністю згідний з Chinger-ом ніяких поліетиленових кульків на ноги - хоча речі в них і варто ( на мій погляд) ховати.......
Невелика розповідь як я завжди ночую 99% (зима,літо)- на голе тіло шерстяний світер щоб колов у тілою.......
Шерстяний шалик - навколо поясу (захищає нирки), ноги- голі.......... без шкарпеток !!!!!!!
якщо треба висушити прості шкарпетки то- під "задницю" ......
якщо шерстяні то -все таки варто зробити вогонь і підсушити до до гарячої вогкості а потім швиденько у спальник...........
Офіцерська плащ-накидка - ні в якому разі.........
Вага, розміри тільки на одного, та й то деколи й на одного не вистарчить, пробеми з сушінням, місця у рюкзаку купу займає..........є
Видно Андрій Ляшкевич не часто буває у горах, або ще не не виробив раціональних підхожів до вибору спорядження - я без зайвого сарказму......
Ще одна порада- для тих хто йде в пізньоосін
gamalij повідомив(-ла) 22.08.2002 10:07
Попробую і я "доповнити і відредагувати".
Трохи не згоден з пунктом 3: "Не сподівайтеся, що зможете щось висушити..." Мокрі речі дуже добре сушаться на собі. Можна на ніч одягнути до тіла сухе, поверх мокре - до ранку буде сухе. Правда, важливо знайти правильне співвідношення між сухими і мокрими речами, інакше можна замерзнути.
Кульки на ноги - ні. Краще мокрі шерстяні (і ніякі інші, бо мокра лише шерсть гріє) шкарпетки добре викрутити і одягнути.
Не завжди брезентова офіцерська накидка краща за поліетиленову. З досвіду - з поліетилену можна викроїти таку накидку, під якою можна разом із рюкзаком сховатися і йти. Під офіцерську влазить "колобок", Adventure не влазить.
Примус, на мою думку, влітку в Карпатах - не ефективно.
Ну а взагалі, в однакових ситуаціях різні люди по-різному можуть робити, кому як до вподоби. Тут кожен виходить зі свого власного досвіду. А інформація може бути корисною - попробувати різні варіанти
avatorl повідомив(-ла) 22.08.2002 09:32
Пропоную спільними зусиллями доповнити та відредагувати цей матеріал.
Чи не забагато речей? Якщо повезе з погодою - забагато, якщо ж ні - аби не було замало. 50 на 50.
Я ж не пропоную кожні шкарпетки - в окремий пакет. Просто, щоб ви знали де і що у вас лежить.
З приводу пакетів на ноги: так, це не для зими, а влітку, як на мене, може знадобитись.
Chinger повідомив(-ла) 21.08.2002 22:15
На рахунок поліетиленових мішків на ноги не згоден: заснеш у сухих шкарпетках а прокинешся у сильно вологих. Ще гірше такий "експеримент" зимою, (власний негативний досвід - під ранок мало того що ноги в інеї, так ще й мало не відморозив.)
vasyl [guest] повідомив(-ла) 21.08.2002 20:17
Чи не забагато ви пропонуєте брати речей в літній похід? Як розбираєтесь з масою поліетиленових пакетів з речами? Мабуть деякі речі в звязку з цим залишаються на маршруті. Можливо простіше спакувати всі речі в великий поліетиленовий мішок, а ще кращий варіант - захистити зсередини скрученим каріматом (ковриком) вставленим в мішок і далі в наплечник.
Як правило, сухі речі стають необхідними на привалах, коли є достатньо часу, а самі необхідні пакуються зверху, можна і в пакети. Замість джинсів я вдягаю вільні капронові штани, які "дихають" та швидко висихають. Так і інша "ходова" одежа повинна бути легкою і зручною. Не згоден з ночівлею ніг в поліетиленових пакетах.
Можна ще продовжувати, а взагалі це скоріше подібне до емоційного напливу після бурхливого походу, хоча із значними доповненнями могло б перерости в інструкцію для починаючих туристів.


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::