КАВКАЗ ДЛЯ ЧАЙНИКІВ

Передмова

1) Кавказ не для чайників
2) Чайники на Кавказі повинні керуватися п.1
3) інструктор переважно неправий, але чайник до останнього подиху свято відмовляється в це повірити.

Перелік термінології, що використовується в тексті:
чайник - неперсоніфікована особа, яка має слабовиражене бажання стати чайпіністом і повну відсутність ЗФП.
ЗФП -  1) загальнозрозуміла фізіологічна потреба; 2) загальна фізична підготовка;
чайпініст (чайник-альпініст) - чайник, який прослухав початковий теоретичний курс альпінізму
емальований чайник - чайпініст, який прослухав початковий практичний курс альпінізму
казанок - емальований чайник, який пройшов ТЗ на Кавказі і повернувся додому
ТЗ - терористський збір
інструктор - двократний казанок і призер ТЗ з мінімальними організаторськими здібностями.
ЧМТ - черепно-мозкова травма
ПЖБ - Познякижилбуд
UIAA - міжнародне об'єднання федерацій альпінізму і скелелазання. Тут: ознака триваючого розгляду заявки на атестацію відповідного спорядження.

        Останнє китайське. Якщо чайник зібрався на Кавказ, то нехай пам'ятає: якщо в Карпатах вбитися можна лише по власній багатогранній глупоті, то на Кавказі з цим проблем не виникає (якщо виникає - альпіністи не відмовлять; рятувальники переважно відмовляють)
        Добирання. При добиранні діють всі ті ж правила для карпатських чайників, однак особливостей додають міжетнічні зносини: після перетину кордону UA-РФ слова "москаль", "кацап", "горілка" і "сало" набувають нових і не до кінця усвідомлених значень: остерігайтесь їх відкритого і неприкритого вживання. Особливо гострі відчуття викликає їх вживання в присутності погранконтролю, транспортних та лінійних нарядів російської міліції. Підказка: в разі загострення чи розпалювання міжнаціональної ворожнечі, об'єктом якої виступає чайник, панацеєю іноді можуть послужити певні мантри, зокрема "бандеровец", "западная Украина", а також речі: наплечники червоно-чорної барви, вістря льодоруба у формі тризуба. Ніколи не залишайте товари подвійного стратегічного призначення (сало, горілка, газові балони) на видних місцях, факт наявності цього краму наводить контролюючого на думку розділити чайницький оптимізм.
        При оформленні прикордонних документів чайник повинен уважно і акуратно заповнювати бланки. Примітка: не всі федерали розуміють українську мову. Кожен неправильно поставлений в анкеті знак пунктуації може коштувати пляшки з психотропними засобами. Підказка: особливою увагою в російських органах користується "украинская_гарилка". Бережіть своє добро і здоров'я, так як кавказький самогон нікудишній.
        При перевірці документів нарядами міліції: ворожості не виявляти, погляд не ховати, рублі економити. При добиранні попередньо замовленим автобусом перевіряти у водія техпаспорт, права, глибину протектора, рівень пального та мастила в двигуні. До моменту прибуття до пункту призначення весь екіпаж автобуса, в т.ч. вантаж, на предмет перевірок на КПП і блок-постах повинен бути схований під захисним камуфляжним покривалом, в салоні на повну гучність повинна бути ввімкнена місцева фольклорна музика, а на вітровому склі повинні бути розташовані попереджуючі таблички "ПУСТОЙ" і "НЕ КАНТОВАТЬ" і "ОСТОРОЖНО: ДЕТИ!". На виконання вказівки ГИБДД РФ в зв'язку з високою щільністю розташування мінних полів на території Північного Кавказу, до моменту прибуття в пункт призначення, - зупинки для дозаправки, справляння нужди, фотографування блок-постів та збору конопляних культур без спеціального дозволу встановленого зразка категорично заборонені. Дозвіл можна отримати в будь-якому столичному відділі внутрішніх справ РФ.
        При прибутті на місце попереднього утримання (базовий табір) чайник не повинен здіймати галас чи відлякувати відпочиваючих, а повинен помогти черговому по табору прибрати нечистоти з автобусу і утилізувати розкомплектовані в процесі транспортування рибні консерви, фотоплівки і спальні мішки.
        Чайник з усією повнотою та повагою повинен ставитись до місцевого населення, диких і здичавілих лісових тварин, заблукалих альпіністів і нетверезих відпочиваючих. Лякати гірських козлів (турів), глушити в річках рибу за допомогою ліній електропередачі та використовувати місцеве населення для перенесення тягарів допускається лише зі згоди коменданта табору. Купатися в річках та водоспадах без індивідуального страхового спорядження суворо заборонено. В протилежному випадку КРС у клопотанні про евакуацію тіла та оформленні похоронки може відмовити.
Таборування. Ще з курсу "Карпати для чайників" чайник опанував мистецтво розкладання наметів, розведення вогню, приготування їжі та сервування святкового столу, проте місцевий клімат та рельєф Кавказьких гір накладають свої особливості.
        Розкладання намету в умовах кам'янистого і скельного ґрунту, свіжого і льодовикового снігу та зеленої трави слід завжди здійснювати на розбірних дощаних настилах, це зумовлює комфорт та потрібний тепловий режим для його мешканця-чайника. Транспортування розбірних дощатих настилів здійснюється його власником. Кожен чайник-альпініст повинен дбати про наявність у комплекті свого спорядження індивідуального намета місткістю не менше як на 3-4 дорослих казанків, який в нормальному режимі використовується для ночівлі чайника, складування спорядження та баулів з таборовою їдою, а в аварійному  - для комфорного розміщення інструкторського складу чи/та заблукалих альпіністок.
Намети елементарно споруджуються за допомогою дощовиків і лещетарських палок, а спальні мішки можуть бути легко пошиті з наволочки і покривала, взятих в потязі. В екстремальних ситуаціях чайники іноді можуть схопити холодну ночівлю (на стіні, скелі, в тріщині в зв'язці і в нічних переходах).
Переміщення. Для безпечного пересування схилами та вершинами Кавказу, для збереження спорядження та харчових запасів чайпіністи, прослухавши початковий теоретичний курс з альпінізму, неухильно дотримуються наступних правил:
1) пересування чайпіністів постійно здійснюється:
а) в системах: системи з метою економії коштів та набуття необхідних навичок виготовляються кожним чайпіністом індивідуально зі старих і непотрібних парашутних строп, в умовах крайньої необхідності дозволяється використання звичайних брючних ремінців, затягнутих на останню дірку і витривалістю на розрив в кидку не менше 6500 кг UIAA.
б) у зв'язках: група чайпіністів постійно зв'язана між собою в послідовному з'єднанні (зв'язки між собою - паралельне) вузлами "бантік" або "ґудз" з розрахунку витривалості навантаження на вузел не більше загальної маси учасників зв'язки (це робиться для уникнення потрапляння до тріщини/зриву всієї зв'язки), а також по критерію досвідченості (зв'язка чайпіністів, зв'язка казанків, зв'язка інструкторів). Для зв'язання використовується канат радіального плетення діаметром не менше 50 мм, металізований трос діаметром не менше 25 мм або цільнолитий ланцюг з периметром ланки не менше 100 мм і діаметром її перерізу не менше 10 мм. При зриві, падінні на сніг/лід, наступанні на зв'язувальний шнур і саморозв'язанні страхових вузлів зв'язка не повинна допускати паніки, стрибати в різні сторони, а зберігати тишу. В особливо критичних випадках зв'язка повинна сформувати з тіл учасників видимий з гвинтокрила знак "SOS". В будь-якому разі учасники зв'язки, використовуючи табельне лезо, повинні забезпечити виживання хоча б одному чайпіністу, котрий повідомить КРС про обставити страхового випадку і отримає гонорар. Інструктор покидає зв'язку останнім.
в) в будівельних шоломах: для запобігання ушкодження м'ягких тканин мозку та інших ЧМТ чайпініст повинен постійно носити будівельні шоломи з перевіреною пробивною здатністю не менше 3500 кг ПЖБ. Підказка: шанси вижити при прямому попаданні уламка скелі прямо пропорційні досвіду і тривалості носіння шолома.
г) у водонепроникних комплектах білизни: для уникнення замерзання в умовах наднизьких температур (до -3 морозу)
д) у парашутах ДП-5 з ручним керуванням: в разі зриву/потрапляння в тріщину він може врятувати життя. Складання парашуту здійснюється індивідуально його власником.
е) чайпініст повинен обов'язково бути вдягнений в атомний чи жовтогарячий колір одягу і мати прив'язану до системи т.зв. лавинну стрічку яскравого кольору довжиною не менше 100 м з нанесеними стрілочками в сторону системи для швидшого відшукання тіла після успішного сходження лавини.
є) чайпініст повинен бути постійно і тепло вдягнений: верхній одяг (бушлати, ватянки, тілогрійки і тулуби), нижній одяг (піжами, нічні і денні сорочки, колготи, рейтузи і підштанники), взуття: валянки, чоботи на високих підборах і кімнатні тапочки (на заміну), в т.ч. в теплий час доби на випадок екстремально швидких перепадів температури в умовах високогір'я. Спецодяг включає кевларовий бронежилет, капу і пінобетонні наколінники.
2) додаткове спецспорядження чайпініста включає:
а) універсальна титанова сапа (паралельно використовується для обробки с/г угідь в кам'янистих гірських районах). В зв'язку з високою вартістю, складністю ремонту і вузьким колом застосування сапи фірми Bosch та Baker & McKenzie, особливо модель Arthur Andersen, не набули широкого поширення серед вітчизняних працівників сільського господарства.
б) льодобур для буріння рятувальних шахт зі змінними свердлами і запасною акумуляторною батареєю. Рятувальні шахти призначені для складування потерпілих з метою їх подальшої консервації чи вторинної переробки.
в) двигун внутрішнього згоряння ЗИЛ-5301 (ДВЗ). В екстремальних випадках використовується для розігрівання особового складу і вертикального переміщення по рятувальних шахтах. Працює на сонячній батареї.
г) саморозкладний металевий гараж (СМГ). В екстремальних погодніх умовах може послужити тимчасовим сховищем для значної кількості чайпіністів (до 50 тіл)
д) бас-барабан для подачі сигналу про зрив/аварію, ранковий підйом чи набір добровольців для збирання дрів.
е) біоунітаз і біоумивальник (для економії місця береться щось одне)
є) гірськолижні бутси для кращого щеплення зі фірново-льодовим рельєфом
ж) комплект петард та фейєрверків для встановлення зв'язку кодом Морзе.
и) комплект для виживання, який включає спирт для ін'єкцій та джгут для накладення бандажу в разі перелому шийних хребців.
Сходження. Сходження на вершини Кавказу для чайників в світлі триваючих розшуків значної кількості заблукалих рятувальників пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я. Вихід на вершину дозволяється тільки чайпіністам, в яких є позитивний результат виживання при проведенні рятувальних робіт. Особам, в книжці чайпініста яких стоять штампи "Зник безвісти", "Покинутий напризволяще" або "Заочне навчання", вихід на вершини Кавказу дозволяється виключно за умови надання довідки про ресоціалізацію особи та сплати державного мита згідно встановлених тарифів.
    Сходження здійснюється у двох видах: кагалом і наодинці (соло).
При сходженні кагалом, всі чайпіністи постійно перебувають у зв'язці з урахуванням вимог безпеки, наведених вище. При пересуванні скельним рельєфом перший у зв'язці на свій страх і ризик лізе першим, досягає зручної точки опори (З.Т.О.) або зависає вниз головою на незручній точці опори (Н.Т.О.) для подачі сигналу СОС. Наступний учасник зв'язки страхує першого і в разі досягнення Н.Т.О. зісмикує його на кращий маршрут. Страхуючий завжди повинен слідкувати за станом сходжувача і в разі його крайнього виснаження (розжим, зажим, застряг, від'їхав) і для уникнення його самовільного падіння на голови відпочиваючих зісмикнути в потрібному напрямку. Примітка: відповідно до принципу крайньої необхідності страхуючий звільняється від кримінальної відповідальності за спричинення у такий спосіб смерті чайпіністу, якщо відвернуто більш тяжкі наслідки, наприклад запаморочення спостерігаючих від швидкого падіння тіла чайпініста або забруднення їхнього одягу та спорядження від деформації тіла.
При досягненні З.Т.О. перший у зв'язці закріплює в рельєфі ДВЗ ЗИЛ 5301 з лебідкою для організації підйому решти сходжувачів і спорядження, а також монтує СМГ для ночівлі на стінних платформах.
При ночівлі в СМГ на З.Т.О забороняється: 1) справляння фізіологічних потреб до і після заходу сонця - такий час найбільш сприятливий для каменепаду та сходження лавинних конусів; 2) розмноження і відтворення (копуляція) - в зв'язку з небезпекою розхитування платформи і перевантаженням скай-гуків; 3) підімкнення до електромережі ДВЗ ЗИЛ 5301 споживачів змінного та постійного струму потужністю понад 1250 Вт (порохотяги, фени і праски), особливо в темний і хмарний час доби в зв'язку з нефунціонуванням вирівнюючих (компенсуючих) потужностей сонячної батареї; 4) самовільне відкривання брами СМГ і початок роботи на рельєфі - з метою порушення п.1 даного абзацу без страхувального спорядження і лавинного маячка-імплантанта; 5) робота на рельєфі з метою пошуку/буріння кам'яних печер для порушення п.2 даного абзацу, особливо категорично забороняється для цього використовувати штатний льодобур, який використовується виключно для буріння аварійних шахт (див. вище).
При сходженні на вершину забороняється плювати на голови перехожих, засмічувати довкілля і тріщини. Фотографувати зі спалахом і здіймати галас категорично забороняється в зв'язку з можливістю імітації режиму порятунку.
    При сходженні наодинці (соло) ініціатор сходження традиційно не реєструється в АРС і таємно залишає всі цінні речі (ключі, лишні френди і заповіт) в таборі. Використання систем страхування в солопоходах втрачає свій зміст, тому вага спорядження зменшується до мінімуму. Перевага одинокого альпінізму в тому, що ніхто не знатиме, де знаходиться сходжувач і ніхто не потревожить його сон. При подорожах соло закритими і відкритими льодовиками беріть з собою мобільні телефони. Навіть якщо зв'язок відсутній, велика кількість мелодій виклику та ігор позволять відтермінувати замерзання при потраплянні в тріщину і зайняти вільний час.

За детальнішою інформацією звертайтеся в місцевий загін аварійно-рятувальної служби або за тел. 02.

Публікується на правах реклами ТФ "ЧайпінТур".

© 2003